
Ako jedno z najpopulárnejších plemien, si jorkšír získal svet chovateľov svojou skvelou povahou a útlym vzrastom. Mnoho z nás vidí toto plemeno ako malé uštekané psíky skrývajúce sa v kabelkách majiteliek s rozkošnými mašľami na hlavách. Za jeho lesklou dlhou srsťou sa však skrýva nebojácne srdce lovca a inteligencia hodná pracovného teriéra.
Základné údaje
Starostlivosť a zdravie
Povahové vlastnosti
Tréning
Socializačné schopnosti
Problémové správanie
Vzhľad a štandard plemena
Jorkšírsky teriér je jedno z najmenších plemien teriérových psov na svete. Jeho typickým znakom je dlhá, jemná a hodvábna srsť, ktorá je v strede tela oddelená cestičkou od vrchu nosa až ku koreňu chvosta. Srsť by sa nemala kučeravieť a nesmie prekážať psovi v pohybe. Celkový vzhľad jorkšíra presne odzrkadľuje aj jeho povahu – kompaktné telo pôsobí úhľadne a vyjadruje tak svoju veľkosť a dôležitosť. Nohy bývajú zakryté dlhou srsťou, ktorú však chovatelia často zastrihávajú kvôli jednoduchšej starostlivosti. Ďalším typickým znakom je zlatohnedé sfarbenie hlavy a spodných častí nôh, ktoré je pri korienkoch tmavšie ako v strede a oceľovomodré telo. Pri jorkšíroch je každé iné sfarbenie považované za chybné, čo znamená, že v prípade výstavy, takto sfarbené psy budú diskvalifikované. Proporcie tela sú u Jorkšírov vyvážané a majú kvadratickú stavbu, čo znamená, že dĺžka od kohútika po koreň chvosta je zhruba rovnaká ako výška psa v kohútiku.
Celková výška u jorkšíra by nemala presiahnuť 24 centimetrov a váha 3,2 kilogramu. Najnižšia váha u týchto psov však nie je určená štandardom, keďže u niektorých vrhov dosť varíruje. Často sa stretávame aj s pojmom ako trpasličí jorkšír či yorkshire terrier mini. Tieto označenia však nie sú správne, keďže takéto plemeno neexistuje. Tieto menšie vzrasty jorkšírov môžeme nájsť u chovateľov, ktorí nepatria medzi oficiálnych – teda predávajú psy ako čistokrvné plemená bez potvrdení o pôvode. Pre veľký záujem možno menšieho vzrastu dosiahnuť nedostatočnou výživou u šteniat v skorom veku (niekoľko dní a týždňov po narodení) či dokonca nedostatočnou stravou u matky, ktorá živiny mliekom odovzdáva svojim šteniatkam. Takéto zaobchádzanie však škodí ako matke, tak i jej potomkom a môže to mať za dôsledok oveľa častejšie návštevy veterinára a rôzne ochorenia spojené s tráviacimi ťažkosťami a chybami v pohybovom aparáte Vášho psa.

Jorkšír predvádza dokonalý postoj pri posudzovaní na výstave psov.
Hlava
Lebková časť hlavy u jorkšírov je malá a plochá, pričom nesmie byť veľmi výrazná či okrúhla.
Tvárová časť je u nestrihaných psov ukrytá pod srsťou. Oči sú strednej veľkosti, tmavé, nevystupujúce a okrúhle, uložené v strednej časti tváre. Uši v tvare písmená V nesú jorkšírske teriéry vztýčene a sú pokryté hustou krátkou srsťou sýtej trieslovej farby.
Trup a chvost
Trup je kompaktný, s rovnou chrbticou končiacou v pevných bedrách. Chvosty boli u jorkšírov v minulosti často kupírované na polovičnú dĺžku, no dnes je už táto praktika zakázaná. Sfarbenie chvosta je o niečo tmavšie ako na zvyšku tela, pričom najtmavšia farba by mala byť na konci. Jorkšíri nesú chvost jemne nad úrovňou chrbta v rovnej pozícií.
Končatiny
Trieslové sfarbenie končatín u jorkšírov by nemalo presahovať lakte, respektíve kolená. Oba páry končatín sú pomerne rovné, panvové s jemným zaoblením v oblasti kolien. Labky sú okrúhle, zakončené malými čiernymi pazúrmi. Vďaka tejto stavbe je pohyb u jorkšíra voľný a má dobrý záber pri chode vpred aj vzad.
Celý štandard plemena podľa FCI klasifikácie nájdete TU.
Biewer jorkšírsky teriér
Skrátene nazývaný Biewer je plemeno psa, ktoré je veľmi podobné jorkšírovi, ale nájdeme ho v rôznych farebných kombináciách. Vznikol genetickými mutáciami pri chovoch štandardných jorkšírov v Nemecku a svojim zaujímavým sfarbením získal srdce nejedného chovateľa. Toto plemeno neuznalo FCI, čo znamená, že v jeho rozdelení ho nenájdete. S Biewerom sa však môžete zúčastňovať rôznych výstav a ako spoločník bude iste rovnako dobrý. Dajte si však pozor, aby ste namiesto Biewera nekúpili „jorkšíra bez pp”. Argument, že nie je zapísaný v FCI neznamená, že vrhy nemajú potvrdenia o pôvode! Práve naopak, zapisujú sa do UCI, čo je obdobná organizácia, a preto Vám od skutočného chovateľa bude preukaz poskytnutý pri kúpe šteniatka.
Povaha
Ak už máte doma jorkšíra, viete, že s nimi rozhodne nie je nuda. Tieto na prvý pohľad milo a mierumilovne vyzerajúce psíky skrývajú v sebe omnoho viac. Nepatria medzi tie psy, ktoré cely deň strávia ležaním na gauči. Radi objavujú a sú veľmi zvedavé, najmä v mladšom veku. Keď si zaobstaráte jorkšíra, nemali by ste túto ich vlastnosť vôbec podceňovať. Ľahko sa môžu dostať do problémových situácií a preto by ste miesta, kde sa budú pohybovať, mali dostatočne zabezpečiť. Zvedavosťou poháňané vpred sa môže ľahko stať, že Vám v nestráženej chvíli prejdú aj najmenšou medzerou v plote a vydajú sa objavovať okolitý svet. Neradi si však priznávajú svoju veľkosť a tak sa môžu dostať do riskantného konfliktu s oveľa väčšími plemenami.
V malom tele sa skrýva obrovské srdce lovca a temperamentného bojovníka, keďže pôvodne boli určené práve na tieto aktivity. Svojho bojovného ducha prejavujú naozaj hlasno a svoj názor vyjadria štekotom na všetko, čo sa im môže postaviť do cesty. Na pozore by ste sa mali mať aj v blízkosti ciest, pretože sa môže stať, že si idúce auto pomýlia s útočníkom. Nie sú tak vhodné na venčenie bez vôdzky, práve naopak. Sú veľmi dominantné a sebavedomé a na to by ste nemali zabudnúť pri ich výchove a dať im jasne najavo, že pánom situácie ste Vy. V prípade, ak sa po Vašom pozemku pohybujú iné zvieratá, ako mačky či hlodavce, môžete očakávať, že tento veľký bojovník s nimi zatočí.
Pri správnej výchove sú však tieto sebavedomé psíky veľmi prispôsobiví spoločníci. Vďaka svojmu vzrastu ich môžete so sebou zobrať prakticky kdekoľvek. Učia sa veľmi rýchlo vďaka svojej inteligencii. Sú energické a napriek svojej veľkosti majú radi dlhé prechádzky a nepohrdnú ani aktivitami ako je agility či lúštenie psích hlavolamov. Dôležité je aj to, že napriek svojej neskonalej energii sú tieto psy zároveň aj veľmi hrdé, a tak sa radi nechávajú rozmaznávať a nosiť na rukách. Neznášajú samotu a radšej budú čas tráviť na cestách s Vami. Preto, ak máte časovo náročné povolanie, nie je jorkšír tým pravým psím spoločníkom.
Svoju rodinu milujú a taktiež potrebujú dostávať množstvo lásky. Sú vďaka tomu verné a ochranárske. Musia mať teplé miesto vo vnútri, pretože chladné zimné večery by kvôli stavbe tela nezvládali. Napriek svojej neskonalej láske k majiteľom, nie sú veľmi dôverčivé k iným, a tak nemajú radi cudzích ľudí a ťažko akceptujú aj psích návštevníkov vo svojej domácnosti.
Starostlivosť a výchova
Jorkovia sú málo nároční, čo sa starostlivosti týka. Vďaka ich špecifickej srsti, ktorá štruktúrou pripomína ľudské vlasy a absencii podsady sa nemusíte báť výmeny srsti – pĺznutiu, kvôli ktorému by bolo nutné často vysávať Váš domov. Táto štruktúra srsti je aj dôvodom, prečo by ste nemali nechávať jorkšíra vonku v chladné noci a nie je ani vhodný na chov na záhrade. Treba ju aj pravidelne denne česať a udržiavať čistú. V opačnom prípade sa začne uzliť a vyriešiť to bude omnoho zložitejšie. Ak nie ste fanúšik denného česania Vášho psa, máte možnosť ho dať ostrihať do salónu pre psy. Tam Vám zostrihajú Vášho psíka tak, aby ste sa tejto každodennej povinnosti vyhli. Ak však chcete navštevovať so svojim psom výstavy, je vhodné udržiavať jeho srsť dlhú a kvalitnú. Jedným z najlepších spôsobov je balíčkovanie srsti.
V skratke o balíčkovaní
Táto technika zabezpečí ochranu srsti pred poškodením či zauzlením. Proces sám o seba zaberie pomerne dosť času a je nutné pred samotným balíčkovaním jorkšíra najskôr okúpať a nechať srsť pozvoľne vyschnúť.
Pri procese balíčkovania musíme dbať na prirodzený smer rastu srsti, aby sme psa neobmedzovali v pohybe. Srsť rozdelíme do prameňov a pod každý z nich dáme špeciálny balíčkovací papier. Nanesieme kvapku oleja alebo iného prípravku na balíčkovanie. Prameň zabalíme do papiera a zaistíme gumičkou. Pramene pri balíčkovaní musíme oddeliť po celom tele vrátane srsti na hlave, pričom sa ich snažíme robiť čo najmenšie. Následne psíka oblečieme do pohodlného oblečenia a necháme ho takto do najbližšieho kúpania. Denne je nutné meniť len balíčky na hlave, ostatné stačí pravidelne kontrolovať a prípadne zaistiť.
Starostlivosť a výchova šteniatka
Ako ste si už prečítali vyššie, jorkšír je veľmi inteligentné plemeno, takže ho základné povely a návyky zvládnete naučiť pomerne rýchlo. U šteniat netreba zabúdať najmä na potlačenie ich silnej dominancie a sebavedomia a správne im určiť svoje miesto v rodinnej hierarchii. To však neznamená požívať prísne tresty! Takým spôsobom veľmi jednoducho zo svojho dominantného, inteligentného šteňaťa spravíte bojazlivú kôpku nešťastia, ktorá sa bude väčšinu dní triasť v kúte. Vynechajte teda tvrdú ruku a nahraďte ju pozitívnou motiváciou a odmeňovaním, čím budú tieto psíky nadšené, že môžú plniť Vaše príkazy a budú sa Vám chcieť odvďačiť. Niekedy Vás jork svojou tvrdohlavosťou naozaj potrápi, treba byť však veľmi trpezlivý a pri tréningu udržať chladnú hlavu.
Veľkú opatrnosť treba klásť aj na bezpečnosť, keďže šteňa jorkšíra je naozaj malé, a teda aj dosť krehké. Dajte pozor, aby vďaka svojej zvedavosti nespadlo do jamy alebo sa nezaseklo v príliš úzkom priestore. Maximálnu opatrnosť treba venovať aj svojim vlastným krokom, šteniatko sa rado motá pod nohy a pre malého jorkšíra by mohlo byť aj takéto zašliapnutie veľmi nebezpečné.
Všeobecne platí, že aký je jorkšír malý, taký je aj hlasný. Preto s potlačením štekotu treba začať čím skôr a učiť psa, kedy je vhodné štekať a kedy naopak ostať ticho. Preto by povel „Neštekaj!“ alebo „Ticho!“ mal patriť medzi základný tréning.
Starostlivosť a výchova dospelého psa
U dospievajúcich a dospelých jorkšírov je podstatné udržiavať ich aktivitu v takej forme, v akej si ju prajete. V opačnom prípade svoju energiu pretavia do aktivít, ktoré sa Vám nemusia páčiť a aj keď sú ich zúbky malé, dokážu napáchať veľa škody. Vhodným spôsobom je pravidelný tréning. Ak chcete zabezpečiť, aby sa Váš psík na tréning tešil, nezabudnite na pozitívnu motiváciu a odmeňovanie, či tréning hrou ako je skrývačka. Máte možnosť využiť aj pomôcky ako sú ňuchacie deky alebo hlavolamy. Milujú aj hračky ako pískacie loptičky alebo plyšáky. S radosťou Vám budú aportovať. Vyberte však vhodnú veľkosť lopty – niečo medzi golfovou a tenisovou loptičkou.
Opatrný by ste mali byť aj ak čakáte nový prírastok do rodiny. Svojmu jorkovi nezabudnite novú ratolesť riadne predstaviť a nechajte ho zoznámiť sa s novým pachom. Prijímanie nových členov rodiny nie je ich silná stránka a často žiarlia. Problematické môže byť aj prijatie ďalšieho zvieracieho prírastku. Ak chcete, aby Váš jorkšír vychádzal s inými psami bez toho, aby sa dostal do bežného konfliktu s plemenami ako vlčiaky či dogy, je nutné dopriať mu poriadnu dávku socializácie už vo veľmi mladom veku a udržiavať jeho kamarátstva celý život.
Dôležitá je aj pravidelná kúpeľ vďaka čomu udržíte srsť svojho jorkšíra v ideálnom stave.
U dospelých jorkšírov netreba zabudnúť ani ja hygienu očí, uší a ústnej dutiny. Pravidelnou kontrolou úst a zúbkov sa vyhnete prípadným zdravotným problémom, na ktoré môže Váš jorkšír naraziť. Je vhodné ho občas zamestnať okusovaním kostí vhodných pre psa alebo parohov. Taktiež je potrebné dbať na zubný kameň, ktorý u nich nie je žiadnou raritou. Veterinárni lekári Vám radi zúbky Vašich psov od kameňa očistia. Alternatívou sú aj žuvacie hračky a pochúťky, ktoré pomáhajú zuby Vášho miláčika udržiavať.
V rámci hygieny očí a uší existujú prípravky, ktoré Vám s tým hravo pomôžu. Uší psov sa však nesmú čistiť do hĺbky, čistí sa iba vonkajší povrch, ktorý vidíte. Ak nemáte alebo Vám došli prípravky, stačí použiť hygienický tampónik. Nikdy neumývajte psie uši vodou, riskujete zápal. U očí sa starajte najmä o okolie, v tomto prípade môžete tampón navlhčiť a jemne psovi pretrieť okolie oka od nečistôt. Pri čistení si všímajte, či oko nemení tvar alebo farbu, prípadne nie je prítomné výrazné začervenie alebo neprimeraný výtok. V takom prípade, je najlepšie okamžite navštíviť veterinárneho lekára, aby ste predišli väčším komplikáciám.
Dôležité je nezanedbávať ani starostlivosť o psie pazúriky. Najmä u tých psíkov, ktoré žijú v bytoch sa často stáva, že si ich nezbrúsia prirodzeným spôsobom a preto je na mieste im s nimi trochu pomôcť. Pazúre by sa mali zostrihávať tak, aby ste ich zvuk nepočuli na podlahe pri pohybe psa. Na strihanie používame kliešte nato určené, v opačnom prípade sa môže stať, že pazúrik rozštiepite, z čoho Váš jorkšír určite nebude nadšený. Ak sa strihania obávate, neváhajte osloviť psí salón alebo Vášho veterinárneho lekára.
V pokročilom veku by ste nemali zanedbať ani výživu kĺbov. Najlepšie je ovplyvniť kĺby správnym výberom krmiva alebo doplnkami na kĺby ako Alavis. Ak neviete, aké je najvhodnejšie krmivo pre jorkšírov, venovali sme sa tomu v kapitole Výživa a kŕmenie.
Vzťah k zvieratám a deťom
Ako bolo uvedené v predošlých kapitolách, malý jorkšír je dušou veľký bojovník. Preto by ste pri stretnutí s neznámymi psíkmi a inými druhmi domácich zvierat mali byť opatrný. Samozrejme, určite ste sa stretli s tým, že ľudia chovali jorkšíri s inými plemenami či inými druhmi zvierat. Nie je to žiadny problém, ak psa poriadne socializujete a naučíte ho správneho prístupu. Netreba ten proces podceniť! Socializácií sa musíte venovať pravidelne a dávkovať ju tak, aby ste u psa nepodporili agresiu ani bojazlivosť. Naopak postupne jorkovi ukážte, že iné zviera nie je preňho nebezpečenstvo ani korisť, ale kamarát. Ak začnete so socializáciou v neskoršom veku je to ešte zložitejšie a treba byť trpezlivý. Snažte sa vyhnúť nepríjemným stretnutiam a zlým zážitkom, pretože takáto skúsenosť môže psa vrátiť o niekoľko krokov späť a v nejednom prípade sú jej dôsledky nezvratné.
Aj keď si mnohí myslia, že malé rozkošné jorkšíri sú veľmi vhodné k malým deťom, opak je väčšinou pravdou! Sú samozrejme výnimky, ktoré potvrdzujú toto pravidlo a socializáciou a výcvikom psa môžete správnemu prístupu k deťom naučiť. Vo väčšine prípadov však dieťa nie je dostatočne opatrné a stáva sa, že malého a pomerne krehkého jorka zle stlačí, potiahne alebo naruší jeho priestor natoľko, že zareaguje agresívne. Malé ale ostré zuby jorkšíra môžu na jemnom tele dieťaťa napáchať vážne škody. Ak máte malé dieťa, mali by ste preto – aj pri najlepšej socializácií – vždy dostatočne strážiť jeho spoločný čas so psom. Predídete tak úrazom na strane dieťaťa aj psa. Pri starších deťoch a tínedžeroch je to však niečo úplne iné! Ak svoje dieťa naučíte správnemu prístupu k psovi, stanú sa z nich určite nerozluční kamaráti, ktorí si spolu užijú množstvo zábavy.
Výživa a kŕmenie
Tak, ako aj pri iných druhoch, je základom zdravého psa okrem zaručeného správneho chovu aj správna výživa. Kŕmenie psa nemusí byť žiadna veda, záleží na tom čo Vám alebo Vášmu psovi bude najviac vyhovovať. Pri akejkoľvek strave by ste nemali zanedbať najmä množstvo živočíšnej bielkoviny, ktoré sa psovi v potrave dostane. Najvyššie množstvo bielkovín by sa psovi malo dostávať najmä v skorom veku, kedy je bielkovina dôležitou stavebnou jednotkou pre rast a vývin.
jorkšír nie je náročný na špecifické zloženia krmiva. Samozrejme, sú jorkšíri s intoleranciou a alergiami, či inými zdravotnými problémami, kedy by ste výber krmiva mali rozhodne konzultovať s odborníkom na výživu zvierat či Vašim veterinárom. Zdravého psa môžete kŕmiť granulami alebo BARFom, prípadne slabo tepelne upravenou stravou. Existujú rady granúl, ktoré sú špeciálne vytvorené pre jorkšírov, ale bude im vyhovovať akékoľvek krmivo určené pre psy malého vzrastu. Niekedy sú vyberaví a preto chvíľu trvá, kým nájdete správny druh krmiva, ale dbajte nato, aby ste rôznu stravu príliš nekombinovali.
U jorkšírov, tak ako u iných malých plemien, sa odporúča dávkovanie denného množstva rozdeliť do dvoch dávok (u šteniat aj troch) a neprekračovať odporúčané množstvo. Obezita u takých malých psov ako sú jorkšíri, môže mať vážne následky na pohybový aparát, nehovoriac o iných zdravotných problémoch ako je pankreatitída alebo cukrovka.
Najčastejšie ochorenia
Jorkšíri patrili medzi pomerne zdravé plemená, čo sa týka náchylnosti na plemenné predispozície alebo geneticky podmienené ochorenia. Zvýšenie záujmu o toto plemeno, a teda zvýšení odbyt spôsobil, že sa u týchto psíkov začali objavovať niektoré ochorenia o niečo častejšie. Vymenovali sme niekoľko najbežnejších chorôb, s ktorými sa v chove jorkšírskych teriérov môžete stretnúť. Netreba však zabudnúť, že každý pes je individuálny a niektorým ochoreniam ľahko predídete správnou výživou a starostlivosťou. V overených chovných staniciach sa riziko ochorenia u takého psíka znižuje tak, že línie, v ktorých sa objavilo genetické ochorenie, sa vylučujú z chovu, teda sa nepoužívajú na krytie.
1. Luxácia pately (Luxatio patellae)
Bežne známejšie ako vykĺbenie jabĺčka v kolene. Znamená to, že sa patela (jabĺčko) nenachádza v žliabku alebo posúva sa rôznym smerom okolo stehennej kosti. Podľa toho, ktorým smerom sa vychýli, rozlišujeme mediálnu (ak sa jabĺčko pohybuje k vnútornej strane) a laterálnu (ak sa jabĺčko pohybuje smerom k vonkajšej strane) luxáciu. Dôvodom vzniku tejto vady sú rôzne deformity kostí či svalov, ktoré vyvíjajú tlak na jabĺčko a tým spôsobia jeho pohyb. U jorkšírov a iných malých plemien je táto vada pomerne bežná. Môže vzniknúť aj nedostatočným kŕmením v skorom období života psa. Luxácia sa u jorkšírov môže vyskytnúť aj na lakťovom kĺbe (teda hrudných končatinách).
2. Očné ochorenia
U jorkšírov sa vyskytuje PRA – progresívna retinálna atrofia (atrofia sietnice, PRA), ktorá v mnohých prípadoch môže viesť až k slepote psa. Spôsobuje ju nedostatok fotoreceptorov (receptor svetla) v zadnej časti oka. Veľkou výhodou je, že sa dá odhaliť ešte skôr, ako sa prejavia jej známky a príznaky. Väčšina profesionálnych chovateľov si necháva oči svojich jorkšírov pravidelne testovať na toto ochorenie. Ďalším bežným ochorením očí u jorkšíra je takzvaný Syndróm suchého oka, kedy slzné kanáliky produkujú nedostatok sĺz alebo ich produkujú v nedostatočnej kvalite. Pre jorkšíra je to veľmi nepríjemné a vo väčšine prípadov aj bolestivé. Samozrejme, poznáme aj iné ochorenia očí. Sú však menej závažné a väčšinou jednoducho liečiteľné.
3. Hyperadrenokorticizmus – Cushingov syndróm
Endokrinné ochorenie spôsobené nadbytkom glukokortikoidov, ktoré tvoria nadobličky psíka. Prejavuje sa bežne u starších jorkšírov, častejšie aj u plemien ako pudel alebo jazvečík. Medzi najbežnejšie prejavy patrí: kožné problémy, hyperpigmentácia (zvýšená pigmentácia postihnutých miest na koži) a pridruženie bakteriálnych ochorení kože. Často možno u psíka pozorovať obezitu, apatiu a slabosť. Prejavuje sa aj nadmerné pitie, ktoré má za následok nadmerné močenie (polydipsia, polyúria alebo syndróm PU/PD) . Príčiny ochorenia môžu byť rôzne. Zahŕňajú predchádzajúcu terapiu glykokortikoidmi, ako aj nádory.
4. Poruchy trachey (priedušnice) a reverzné kýchanie
Poruchy priedušnice sú bežné u všetkých malých plemien zvierat. Trachea – teda priedušnica prenáša vzduch do pľúc – spája horné a dolné dýchacie cesty. Najčastejším problémom s priedušnicou u jorkšíra je jej kolaps, ktorý sa prejavuje suchým, dráždivým kašľom. Diagnostika tohto ochorenia je náročnejšia a preto vyžaduje okamžitý zásah veterinárneho lekára.
Reverzné kýchanie si ľudia, ktorí si so svojim jorkšírom prešli kolapsom priedušnice, s ním ľahko zmýlia. Reverzné kýchanie však nie je vážny stav, ktorý trvá iba krátku dobu. Terapia vo väčšine prípadov nie je nutná. Vyskytuje sa pri veľkom vzrušení jorkšírov alebo pri hltavom jedení a pití. Spôsobené je tým, že sa sekrét z nosa dostáva na mäkké podnebie úst, čím sa spustí obranný mechanizmus a priedušnica sa uzavrie. Rizikom pri reverznom kýchaní je šok, do ktorého sa pes môže dostať vďaka nadmernému stresu a strachu z tohto stavu.
Pri jorkšíroch sa samozrejme môžeme stretnúť aj s mnohými ďalšími ochoreniami. Bežnými sú aj spomínané problémy so zubami, ktorým však vieme predísť správnou hygienou a starostlivosťou. Pri obéznych psoch by sme si tiež mali dať pozor na cukrovku, ktorá v poslednej dobe postihuje stále viac psích spoločníkov a iné problémy postihujúce najčastejšie pohybový aparát.
História plemena
Loveckého ducha zdedili títo malí temperamentní bojovníci po svojich predkoch. Plemeno pochádza z Veľkej Británie, kde si v čase industrializácie, chudobná časť obyvateľstva nevedela poradiť s problematickými potkanmi a inými hlodavcami. Potrebovali tak loveckého psa, ktorý bude schopný chytať týchto škodcov aj v úzkych dierach, kde sa bežne skrývali. Zároveň bol v tom čase v Anglicku zákaz chovu veľkých loveckých plemien, ktoré už poznali. V oblasti Yorkshire obyčajný ľud prišiel s nápadom ako neporušiť zákon a dostať sa k vhodnému loveckému psovi. Vyšľachtili si tak malé plemeno psa, ktoré bolo rýchle, energické a dostatočne malé, aby dokázalo bez problémov uloviť hlodavce a zároveň chovom neporušili zákon.
Malé a rozkošné jorkšírske teriéry si rýchlo obľúbili vyššie postavené vrstvy a koncom 19. storočia sa tak stal z lovca spoločník, ktorý sa tomuto spôsobu života dokázal veľmi rýchlo prispôsobiť. Svojej veľkej obľube sa teší dodnes v mnohých domácnostiach a jeho lovecké schopnosti stratili uplatnenie. Z toho dôvodu sa jorkšíri nezúčastňujú v dnešnej dobe žiadnych pracovných skúšok.
Chovné stanice jorkšírskych teriérov na Slovensku a v Českej republike
Výber chovných staníc na Slovensku a v susedných Čechách je dostatočne bohatý. S výberom vhodnej stanice by ste si mali dať načas a zvážiť všetky pre a proti daného plemena ako aj Vaše možnosti.
- Lucky Angel
- El SZANTORO
- Jane’s Wonderful Dream -chov farebných Biewer jorkšírov, ktoré nie sú uznané v FCI, čo znamená, že nie sú vhodné na výstavy a do ďalšieho chovu.
- Fortuna jorikas
- Moravian Rose
- Bianco Amore mio
- Kelečský poklad
- Lovely Companion
- Pražský Cyrano
- CHS Von Perstadt
- Greka Nova
- Zottig
- Black Taurus (- uvedený kontaktný e-mail na majiteľku)
- Happines Bohemia
- Chovatelská stanice Od Hanínského lomu
- Of maryon´s home
- Declan´s
- CHS Wedding Day
- CHS GUDYORK
Oficiálna stránka Slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov – TU
Zdroje informácií:
- Hluchý M., Takáč L., Ledecký V., & Žilinčík M. (2018). Comparison of Radiographic Measurements of the Femur in Yorkshire Terriers with and without Medial Patellar Luxation. Veterinary and Comparative Orthopaedics and Traumatology, 31(01), 017–022. doi:10.3415/vcot-17-01-0018
- Smrčková L., Smrček M., Vreckový atlas psov (2003). Cesty, 80-7181-818-6
- Svoboda M. a kol.(2001) Nemoci psa a kočky II.díl, Noviko, Brno. 80-902595-3-7
- Šebková N a kol., (2009). Jorkšírsky teriér – abeceda chovateľa, Robimaus. 978-80-87293-05-8
- dogtime.com
- akc.com
- thekennelclub.org.uk
- harlingenveterinaryclinic.com
- easyladys.com
Článok je zaradený do kategórie: Dlhosrsté psy, FCI - zoznam plemien psov, Psy, Psy s hodvábnou srsťou, Skupina 3: Teriéry, Spoločenské a dekoratívne psy, Trpasličie psy
Mohlo by vás zaujímať
-
Sibírsky husky, nezávislý huňatý záprahový majster - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Cavalier King Charles Španiel (Kavalier, Kavalír), spoločník na každom rohu - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Weimarský stavač, striebristý poľovník - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Border kólia, inteligentné živé striebro - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Jazvečík, pes mnohých tvárí- vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Bernský salašnícky pes, ideálny rodinný chlpáč - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Biely švajčiarsky ovčiak, snehobiely pokojný vlk - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Nemecký špic trpasličí / Pomeranian, živý plyšový kamarát - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
-
Nemecký ovčiak, všestranný psí pomocník - vzhľad, povaha, výživa a starostlivosť
Článok napísaný profesionálne a zároveň od srdiečka. Veterinár na pravom mieste. 👌❤️😍
Máme yorkshira a všetko je presne tak 🦮🐕🦺