Tohto temperamentného ovčiaka z Nemecka často označujeme ako vlčiak. Už veľmi dlho patrí medzi jedno z najobľúbenejších plemien nielen na Slovensku, ale aj v celom svete. Jeho využitie je skutočne širokospektrálne, čo mu iste napomáha v jeho popularite. Je skvelým spoločníkom, ale aj strážnikom a plní svoje úlohy v službách zákona ako zástupca polície a armády. Neraz ho môžeme vidieť aj pri záchranárskych akciách alebo v psom športe. Ak ste počuli človeka z anglicky hovoriacich európskych krajín použiť názov alsaský pes, hovoril práve o nemeckom ovčiakovi s dlhou srsťou, netreba si ho však mýliť s americkým alsaským psom.
Základné údaje
Starostlivosť a zdravie
Povahové vlastnosti
Tréning
Socializačné schopnosti
Problémové správanie
Vzhľad a štandard plemena
Nemecký ovčiak už na prvý pohľad vyvoláva rešpekt. Toto stredné až veľké plemeno psa si vie asi predstaviť každý z nás. Ak ste ešte vo svojom živote nevideli nemeckého ovčiaka na vlastné oči, určite Vám neušiel neohrozený psí komisár Rex, ktorý miloval žemle, nosil telefón a chytal všetkých zločincov. A práve Rex je dokonalým reprezentantom svojho plemena. Pomerne vysoký, dobre osvalený pes s predĺženým trupom, ktorý je v krížovej oblasti smerom ku chvostu opadnutý . Typickým znakom nemeckého ovčiaka sú aj jeho pomerne vysoko nasadené dlhé vzpriamené uši. Ak mu uši padajú, pokladá sa to za chybu. Celkovo by mal nemecký ovčiak pôsobiť športovým dojmom.
Celková výška a váha sa líši v závislosti od pohlavia psa. U psa môžete očakávať, že bude rásť do výšky 60 až 65 centimetrov, s váhou od 30 do 40 kilogramov. Samice sú o niečo menšie, vážia zhruba o 8 kilogramov menej a vo výške nepresahujú 60 centimetrov v kohútiku. Na Slovensku je však dosť rozšírený chov „nepapierových” nemeckých ovčiakov, teda psov, ktoré nepochádzajú z overenej stanice, ktorá poskytuje preukaz pôvodu pri kúpe psa. Na internete sa pohybuje množstvo inzerátov s predajom čistokrvných psov „bez pp”, ktoré sú však zavádzajúce, pretože pes často nespĺňa tieto štandardy. Pre kupujúceho to môže vyzerať na prvý pohľad neškodne a vďaka nižšej cene, ako uvádzajú chovné stanice aj šetrne. Tieto psíky sú však oveľa náchylnejšie aj na choroby a vďaka absencii kontroly línií aj na genetické poruchy.
Krátkosrstý a dlhosrstý nemecký ovčiak v jednom štandarde
Nemeckého ovčiaka možno nájsť v dvoch variantoch, pričom hovoríme o type srsti. Prvý variant je krátkosrstý, druhý dlhosrstý. Oba tieto varianty bežne nájsť v chovoch a na výstavách, pretože podľa štandardu FCI sú obe tieto variety prípustné. Pri oboch dĺžkach srsti môžeme objaviť pestré farebné kombinácie. Nemeckého ovčiaka môžeme objaviť v čiernej s červenohnedou, hnedej, žltej a bežné sú aj svetlosivé znaky. Najbežnejšie vidíme nemeckého ovčiaka v rôznych odtieňoch hnedej s čiernych sedlom (čierna farba sa objavuje v polkruhu na oboch stranách tela a na chrbte) a čiernou maskou (sfarbenie nájdeme aj na hlave). O niečo málo raritnejším, no nie menej obľúbeným sfarbením nemeckého ovčiaka je vlkosivé. Kombinácie farieb sú naozaj pestré a vďaka tomu je každý z nich jedinečný. Pozor by ste si mali dať, ak má Váš nemecký ovčiak na sebe biele prvky. Tie sú pokladané za chybu a celobiela farba je neprípustná.
Hlava
Hlava nemeckého ovčiaka je dlhá zhruba 40% z celkovej kohútikovej výšky klinovitého tvaru. Medzi ušami sa mierne rozširuje, pričom celkový pomer tvárovej a mozgovej časti by mala byť 50:50. Ak sa na nemeckého ovčiaka pozriete z hora, uvidíte ako sa od uší k ňufáku postupne zužuje. Nemecký ovčiak má silne vyvinutú hornú a dolnú čeľusť, čo mu zabezpečuje jedno z najsilnejších zovretí úst. Nos má vždy čiernej farby s pevnými zubami v nožnicovom zhryze. To znamená, že horné rezáky pri zatvorení prekrývajú spodné rezáky podobne ako nožnice. Bystré oči mandľového tvaru, ktoré starostlivo skúmajú okolie, by mali byť čo najtmavšie.
Trup a chvost
Kohútik u nemeckých ovčiakov je vysoký a dlhý, položený na pevnom rovnom chrbte, ktorý smerom k chvostu v krížovej oblasti mierne opadáva. Tento štandard a pokusy chovateľov vyšľachtiť nemeckého ovčiaka, s čo najnižšie postavenou krížovou oblasťou, spôsobil častejší výskyt ochorení ako dysplázia bedrových kĺbov. Miera opadnutia krížovej oblasti bola stanovená na 23°, pričom nesmie prerušovať chrbtovú líniu až do nasadnutia chvosta. Ak sa pozrieme na nemeckého ovčiaka spredu, vidíme silný široký a pomerne hlboký hrudník s viditeľnou líniou rebier.
Chvost je dlhý – nemecký ovčiak nesie svoj chvost v pokojnej chvíli spadnutý do previsnutého oblúka. Ak má chvost v inej pozícií, väčšinou to vyjadruje aktuálny stav, v ktorom sa nachádza, ako keď je napríklad v strehu alebo sa bojí. Ani v takých chvíľach by však nemal presahovať úroveň chrbta. Srsť na chvoste je o niečo dlhšia.
Končatiny
Hrudníkové (teda predné) končatiny nemeckého ovčiaka sú dlhé a rovné. Rameno by malo byť dostatočne osvalené. Ak lakte u nemeckého ovčiaka vybočujú, väčšinou to nasvedčuje, že pes trpí jednou z porúch pohybového aparátu. Panvové (zadné) končatiny sú položené ľahko vzadu a zakrivené v kolennom kĺbe. Laby sú u nemeckých ovčiakov pomerne veľké, odzrkadľujú veľkosť samotného psa. Pazúry sú pevné, tmavej farby. Brušká sú tvrdé, čo im zabezpečuje pohodlnejší pohyb v náročnejších terénoch.
Pomerne ľahká a pravidelná chôdza nesmie narúšať plynulosť chrbtovej línie. Typickým znakom pri kroku „vlčiaka” je, že zadnú nohu kladie na zem zhruba v strede tela. To isté platí pri predných nohách. Vzdialenosť medzi oboma pármi by mala byť rovnaká. Vďaka tomu pôsobí chôdza neúnavne a pružne.
Celý štandard plemena podľa FCI klasifikácie nájdete TU.
Biely nemecký ovčiak?
Ako sa píše pri štandarde plemena, biela farba nie je u nemeckých ovčiakov uznanou. Akékoľvek biele znaky na tele nemeckého ovčiaka, ktorého sfarbenie je čierne či akékoľvek iné, sú pokladané za chybné. Ako to však pri šľachtení býva, v procese kombinácie viacerých sfarbení psov sa aj biele začalo objavovať čoraz častejšie. Dokonca existujú dôkazy, že už predkovania nemeckého ovčiaka mali biele sfarbenie, možno aj rovnako často ako čierne. Pre pracovné účely (armádne a policajné) však bolo nevhodné, vzhľadom nato, že v čiernej noci toto sfarbenie veľmi svietilo, čo mohlo upozorniť napríklad nepriateľské vojsko na prítomnosť armády. Ľuďom sa však toto sfarbenie zapáčilo a vznikla snaha o jeho uznanie. Hoci sa im biele sfarbenie u nemeckých ovčiakov presadiť nepodarilo, táto snaha nevyšla nazmar. Namiesto toho, aby povolili celobiele sfarbenie u nemeckého ovčiaka, biele ovčiaky uznali za samostatné plemeno s názvom biely švajčiarsky ovčiak, ktoré uznala aj FCI.
Povaha
Nemecký ovčiak vďaka svojej všestrannosti disponuje širokým spektrom dobrých vlastností. Nejeden chovateľ určite ocení jeho vernosť a množstvo náklonnosti, ktoré dokáže prejaviť. Ak ste si zadovážili toto plemeno len nedávno a máte pocit, že je výnimka potvrdzujúca pravidlo vďaka svojej neochote prejaviť lásku, nemajte strach. Napriek tomu, aké veľké srdce má pre svojho majiteľa, svoju lásku a oddanosť nedáva človeku ľahko. Chvíľu mu trvá, kým Vás pustí dostatočne hlboko „pod kožu”, ale potom už navždy budete stredobodom jeho vesmíru. Stačí, ak mu prejavíte lásku Vy a budete sa o ňho starať. Pri troche trpezlivosti sa z neho stane najoddanejší a najláskavejší psí spoločník.
Nie nadarmo sa však preslávil aj svojou dôstojnosťou a rezervovanosťou. Hoci pre Vás bude najlepší kamarát, ako správny strážca nemá veľkú dôveru v cudzích ľudí. Mimo svojho teritória si pri správnej výchove nebude všímať okoloidúcich. Neohlásenej návšteve, ktorá vstúpi na jeho dvor, však môže dať riadne zabrať!
Rozhodne ho neminula ani obrovská dávka inteligencie. Po plemenách ako Border kólia či Pudel je pokladaný za tretieho najinteligentnejšieho psa v svetovom merítku. Vďaka tomu sa veľmi rýchlo učí a tréning s ním nebude nič náročné. Robí to z neho aj vynikajúceho pracovného psa, ktorý po boku polície a armády zastáva úlohu ochrancu zákona v rôznych štátoch. Neohrdne ani prácou asistenčného psa pre nepočujúcich, nevidiacich a ľudí s inými zdravotnými problémami, či záchranára, ktorý neúnavne hľadá obete v lavínach.
Ďalšou skvelou vlastnosťou nemeckého ovčiaka je jeho obranný zmysel. Už pri šľachtení plemena na túto vlastnosť dávali veľký dôraz. Potrebovali totiž psa, ktorý bude strážiť stádo a každé nebezpečenstvo, ktoré sa ku nemu dostane, eliminuje alebo aspoň naň upozorní pastierov. Aj dnes tak nemecké ovčiaky vytrvalo strážia svoje domovy a všetkých obyvateľov, ktorých tento oddaný strážca považuje za člena rodinnej svorky. To je aj jeden z dôvodov, prečo možno nemecké ovčiaky vidieť ako nekompromisné a ostré ochranky rôznych pozemkov či dvorov.
Pre koho je vhodný?
Ak ste si zvolili nemeckého ovčiaka ako svojho ideálneho prvého psa, nezabudnite sa dostatočne vzdelať v rámci výchovy a tréningu. Psík sa spolu s Vami bude rýchlo učiť, no potrebuje prísnu ruku, ktorá ho bude hnať správnym smerom. Nezabudnite, že nemecký ovčiak potrebuje pomerne veľký priestor, takže ideálnym domovom je dom so záhradou, v ktorej môže strážiť. Ak sa považujete za aktívneho človeka a bývate v priestrannom byte, nemecký ovčiak bude skvelý spoločník na dlhé každodenné prechádzky v okolí mesta. Je vhodným aj pre rodiny s deťmi, obvykle s nimi výborne vychádza a radšej nasadí vlastný život, akoby sa Vašim ratolestiam malo pri spoločných dobrodružstvách čokoľvek stať. Starším ľudom by nemusela vyhovovať jeho potreba aktivity, ale ak mu poskytnú dostatočný výbeh niekde na vidieku, bude spokojným spoločníkom aj im.
Každý, kto chce chovať nemeckého ovčiaka, by si však mal dať pozor, aby mu jeho psí spoločník „neprerástol cez hlavu”. Ak spojíte všetky jeho pozitívne vlastnosti, určite pochopíte, že sa ľahko môže obrátiť do agresie a dominancie voči ľudom aj iným zvieratám, preto by ste nikdy nemali podceniť jeho tréning, správnu výchovu a socializáciu. Nemecký ovčiak nerád trávi celé dni sám, takže v prípade, že Vaša práca vyžaduje veľa času, prípadne trávite čas na cestách, kúpu tohto psieho spoločníka si poriadne premyslite. Ak bude priveľa času sám, bude trpieť a odzrkadlí sa to aj na jeho zdraví.
Starostlivosť a výchova
Výchova nemeckých ovčiakov je úzko spätá s ich inteligenciou. Vďaka nej sa naučia prakticky všetko a zaberie im to pomerne málo času. K tomu, aby využívali svoje vlastnosti čo najefektívnejšie, prispieva pravidelný tréning, ktorý by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. Ak sa tieto aktívne psy nudia, prichádza frustrácia a väčšinou to končí zničenými časťami záhrady či nábytku alebo sťažnosťami susedov na časté štekanie psa. Okrem tréningu potrebujú samozrejme aj iné aktivity, keďže majú veľké množstvo energie, ktorú musia do niečoho vložiť. Ideálnou kombináciou k tréningu sú športové hry či hádzanie lopty. A samozrejme, nikdy nezabúdajte na dlhé prechádzky.
Starostlivosť o srsť nemeckého ovčiaka nezaberie priveľa času. Okrem pravidelného vyčesávania v období pĺznutia sa o ich srsť pri správnom kŕmnom režime prakticky nemusíte starať. Či sa jedná o dlhosrstú alebo krátkosrstú varietu, ich srsť splňuje úlohy ochrannej vrstvy voči vonkajších vplyvom, či už sa jedná o vodu alebo nízke teploty. Vďaka nej stúpa odolnosť tohto plemena voči nepriaznivému vplyvu počasia. Nemusíte sa tak báť, ak Váš pes žije von. Pozor si však dajte na veľmi nízke teploty. Pri mrazoch je dobré nájsť mu útulné miesto vo vstupnej chodbe či pivnici alebo dostatočne zatepliť búdu tak, aby sa nízka teplota neodzrkadlila na zdraví jeho kĺbov.
Starostlivosť a výchova šteniatka
U šteniat nemeckého ovčiaka je veľmi dôležité začať dostatočne skoro so socializáciou a výchovou. Odporúča sa mu nechať pár dní po príchode do nového domova na adaptáciu a hneď potom začať. Ak kupujete šteňa od riadneho chovateľa, neodovzdá Vám ho skôr, ako v 8. týždni. Začiatok výcviku teda vychádza zhruba v 2 mesiacoch života. Základnú poslušnosť by malo šteniatko zvládnuť do 4 mesiacov. Nezabudnite ani na jeho ovčiarsku podstatu. Ovčiarske plemená psov sú naučené zaháňať stádo a svoje povely stádu vyjadrovali hlasným štekaním. Pri unudenom šteniatku teda môžete očakávať, že sa bude snažiť týmto spôsobom získať si Vašu pozornosť. Ak tomu nebudete venovať dostatočný tréning, tento zvyk mu ostane aj v dospelosti a odučiť ho to určite nebude hračka. Nikdy neučte psa veľa povelov naraz. Môže to preňho pôsobiť chaoticky a nebude si vedieť priradiť povel k skutočnému úkony, ktorý požadujete.
Pri šteniatku nemeckého ovčiaka si treba uvedomiť, že toto malé zlaté šteniatko vyrastie v pomerne veľkého psa. Svojou váhou by tak v dospelosti dokázal človeku nechtiac ublížiť. Pri podávaní jedla myslite na tento fakt a naučte ho k nemu postupne pristupovať. Pri podávaní misky dbajte nato, aby si vždy sadol a počkal na povel „Môžeš!” či jeho vhodnú alternatívu. Skvelou pomôckou môže byť ak jeden či dva krát pohladkáte psa počas jedla. Poviete mu tým, že jedlo je jeho a nemusí sa báť o to, že mu ho niekto vezme. Predídete tým zbytočnému hltavému žraniu alebo agresii.
Tak ako pri iných plemenách, ani pri nemeckom ovčiakovi netreba zanedbávať hry. Či ide čisto o vybláznenie psa alebo o tréning hrou, šteňa to potrebuje rovnako ako dieťa. Aj tá najnevinnejšia hra môže psíka pripraviť na veľa rôznych situácií, ktorým bude v budúcnosti čeliť. Či pôjde o stret s iným zvieraťom, nečakaný prudký pohyb alebo neznámy predmet, pes musí vedieť, že nie všetko neznáme sa počíta ako nebezpečenstvo. Nechajte ho skúmať neznáme predmety a učte ho, že nie všetko sa rieši útokom.
Starostlivosť a výchova dospelého psa
Dospelé nemecké ovčiaky sú pomerne nenáročné, čo sa týka starostlivosti. Zamerajte sa na ich srsť v období pravidelnej výmeny srsti. Kvôli hrubej podsade a hustej srsti je nutné vyčesávať naozaj poriadne a dlho, aby ste dosiahli želaný výsledok. Nezabudnite na správny hrebeň či kefu. Kúpeľ u týchto psov môžete pokojne nechať na niekoľkokrát ročne, pretože nemajú tendenciu hrabať či prekrývať svoj prirodzený pach váľaním sa. U nemeckého ovčiaka ako u množstva ďalších plemien platí, že príliš častý kúpeľ odstraňuje prirodzenú ochrannú funkciu srsti.
Vďaka ich teritoriálnemu správaniu nie je potrebné venovať pozornosť špeciálnemu zabezpečeniu pozemku, pretože nezvyknú utekať. Zbystriť svoju pozornosť však musíte, ak k Vám chodí množstvo návštev. Nemecký ovčiak si bude brániť svoju rodinu a ak nebude návštevu poznať, nepustí ju dnu a v horších prípadoch môže zaútočiť. Venujte teda dostatočnú pozornosť aj precvičovaniu socializácie. Dokonca umiestnením upozorňujúcej tabule na bránu, že máte takého strážcu, Vašej návšteve môže ušetriť pár návštev lekára.
Pri dospelých nemeckých ovčiakoch si dajte pozor aj na separačnú úzkosť, ktorá sa u nich môže prejaviť. Už od mladého veku trénujte so psom chvíle osamote a postupne zvyšujte čas medzi odchodom a príchodom. Ak bude Váš pes pokojný počas celej doby Vašej neprítomnosti, poriadne ho pochváľte. Nezabudnite mu nechať predmet, z ktorého bude cítiť Váš pach a dostatok hračiek, s ktorými sa zabaví. Veľmi dobrým pomocníkom pri tréningu Vám môže byť kamera, kde môžete vidieť ako sa Váš pes správa, kým tam nie ste.
Vzťah k zvieratám a deťom
Ako sa uvádza vyššie v článku, vzťah nemeckých ovčiakov k deťom je kladný. Ak si Vaše ratolesti obľúbia, dokážu pre ne obetovať vlastný život a chrániť ich pred každým nebezpečenstvom, ktoré môže číhať z každého kúta. Pes sa ich naučí rešpektovať ako súčasť rodiny a stanú sa neoddeliteľnou súčasťou jeho hierarchie. Vzhľadom na ich dominanciu môžu spadnúť na stupienok nižšie ako je sám pes, čo môže byť nebezpečné, ale správnym prístupom k psovi to ľahko eliminujete. Deti však musia rešpektovať určité hranice nemeckého ovčiaka a nespôsobovať mu zbytočnú bolesť. Váš pes to pravdepodobne vydrží, ale stavia ho to do nepríjemnej situácie a po určitej dobe pravdepodobne zareaguje agresívnejšie, ako by mal.
Pri dostačujúcej socializácií v skorom veku sa naučí nemecký ovčiak rešpektovať iné psy aj zvieratá iného živočíšneho druhu. V tomto prípade však treba dávať pozor na jeho ochranársky reflex. Ak zle vyhodnotí situáciu, v ktorej vystupujete Vy a iné zviera, bude chrániť Vás aj za cenu útoku na jeho celoživotného kamaráta. Ak sa takýto vzťah medzi nemeckým ovčiakom a iným zvieraťom pokazí, opravuje sa naozaj ťažko a stojí veľa úsilia. Inak bude brať zviera ako člena rodiny a chrániť ho tak ako Vás.
Výživa a kŕmenie
Pri výžive dbajte na správne vyváženie živín v kŕmnej dávke najmä vo veku 4 až 7 mesiacov. V tomto veku pes rastie naozaj rýchlo a nesprávna či nedostatočná výživa spôsobí zlý vývin kostí a náchylnosť na rôzne ochorenia. Krmivo by malo byť nízkokalorické, aby ste predišli zvyšovaniu rýchlosti rastu a veľmi kvalitné. Pomer bielkovín v krmive počas rastu nesmie klesnúť pod 24%. Ako u iných plemien, odporúča sa dávkovať krmivo najskôr niekoľkokrát denne a dávky postupne upraviť do jednej či dvoch denne. Veľkosť kŕmnej dávky v prípade granúl a predpripraveného krmiva pre psy riaďte odporúčaním na obale a aktivitou psa.
Pre nemecké ovčiaky vyberajte také granule, ktoré sú určené veľkým psom. Majú časté sklony k poruchám pohybového aparátu, takže ich kŕmnu dávku neváhajte obohatiť o výživové doplnky na kĺby ako Alavis či Canvit. V chovateľských potrebách sú dostupné aj odmeny pre psy obsahujúce živiny potrebné na zdravie kostí a kĺbov. Nezabúdajte ani na chrup a doprajte svojmu psiemu kamarátovi žuvacie kosti či odmeny na ohryzovanie, ktoré zabezpečia zdravie chrupu.
Ak sa rozhodnete kŕmiť Vášho nemeckého ovčiaka BARFOM alebo pripravovanou stravou, nezabúdajte na dostatočnú pestrosť kŕmenej dávky, aby mal pokryté všetky potrebné živiny a minerály. Najväčší obsah živočíšnej zložky doplňte o vhodnú prílohu, ovocie či zeleninu a iné potrebné minerálne doplnky.
Najčastejšie ochorenia
Pomerne odolné nemecké ovčiaky sa vďaka riadnemu dohľadu pri šľachtení vyhli väčšine chorôb. S ochoreniami u nemeckých ovčiakov sa pomerne často stretávame v prípade, ak sú kupované z neovereného chovu a ponúkané ako „čistokrvné psy bez pp”. Tieto psy síce na prvý pohľad pôsobia a vyzerajú ako nemecký ovčiak, ich chov však nie je regulovaný a kontrolovaný, preto ich nemožno považovať za čistokrvné psy. Z dôvodu absencie zdravotných kontrol v takomto chove sa u psov vyskytuje veľké množstvo vrodených ochorení. Chovatelia sa snažia zároveň optimalizovať náklady, takže kŕmia matky a šteniatka nekvalitným krmivom, čo ma veľký dopad na ich ďalší vývoj a rast. U čistokrvných nemeckých ovčiakov sa najčastejšie stretneme s problémami pohybového aparátu, ktoré boli spôsobené pravdepodobne snahou chovateľov dosiahnuť čo najnižšieho ohybu krížovej oblasti.
1. Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov (DBK a DLK)
Ide o vrodené degeneratívne ochorenie bedrového či lakťového kĺbu. Charakteristické sú zmeny v kĺbovej jamke či na stehennej kosti v oblasti vkĺbenia, ktoré nie je možné zvrátiť či upraviť liečbou. Má množstvo rôznych prejavov, ktoré sa môžu a nemusia vyskytnúť. Najbežnejšie môžeme pozorovať apatiu či neochotu k pohybu a slabosť v končatinách. Problémy s chôdzou sa zosilňujú v závislosti od záťaže psa. Ak máte podozrenie na dyspláziu, overenou metódou diagnostiky je rádiografické vyšetrenie (RTG). V overených chovoch nemeckých ovčiakov sa jedince trpiace touto zákernou chorobou automaticky vylučujú z chovu (teda nie sú používané pri ďalších vrhoch). Terapia u tohto ochorenia chirurgicky býva často nemožná a nákladná, preto sa veterinárni lekári sústredia najmä na potláčanie bolesti a príznakov. Nábeh dysplázie môžeme ovplyvniť krmivom s dostatočným obsahom živín a minerálov či obmedzením skákania psa vo veku do dvoch rokov po tvrdom povrchu.
Rozhovor s odborníkom na dyspláziu Prof. MVDr. Valentom Ledeckým, CSc.
Dysplázia je veľmi závažný stav, ktorý postihuje väčšinu veľkých plemien psov. Aj u veterinárnych lekárov má špecifickú pozíciu. Pohľad veterinárneho lekára na toto ochorenie sme si vypočuli od pána Prof. MVDr. Valenta Ledeckého, CSc., ktorý sa väčšinu svojej kariéry venuje práve dysplázií, jej liečbe a diagnostike.
domacezvierata.sk: Jedná sa o pomerne časté ochorenie u všetkých veľkých plemien psov, u Nemeckých ovčiakov sa s ním však stretávame ešte častejšie. Vnímate to ako dôsledok vysokej obľúbenosti chovu tohto plemena alebo zohráva ich stavba tela a opadnutie krížovej oblasti špecifickú úlohu?
prof. Ledecký: Početnosť plemena by nemala mať priamy vplyv na chorobnosť. Dysplázia je geneticky podmienená a vývojová choroba a vplyv na jej vznik do istej miery majú rôzne faktory vonkajšieho prostredia. Vyvíja sa teda v priebehu života. Z toho vyplýva, že vplyv má na jej vznik aj spôsob života psa a najmä výživa.
domacezvierata.sk: V overených chovoch toto ochorenie pravidelne testujú a vyradzujú tieto zvieratá z chovu. Myslíte, že to má za následok klesajúcu incidenciu tohto ochorenia?
prof. Ledecký: Diagnostika DBK a DLK sa vykonáva u nás v 12tich mesiacoch veku. Početnosť DBK aj DLK v chovoch rôznych plemien má klesajúcu tendenciu. Takto je to publikované aj v zahraničí. Je potrebné povedať, že táto tendencia je naozaj veľmi pomalá. Nevyskytujú sa však v dnešnej dobe prípady silných a stredne silných stupňov dysplázie, čo je pravdepodobne výsledkom skríningu a jeho prínosov. Keď sme začínali s diagnostikou v roku 1974 u policajných psov a psov, ktoré boli používané v armáde, bola škála výskytu a stupňov skutočne vysoká. V súčasnosti sa tieto vysoké stupne ako D,E vyskytujú veľmi zriedkavo. Výskyt DBK sa presunul na stupne B a C resp. D.
(pozn. autora: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov má rôzne stupne, ktoré sa určujú na základe pokročilosti a intenzity ochorenia. Veterinárni lekári používajú rôzne faktory, pomocou ktorých vedia zaradiť dyspláziu u konkrétneho psa do určitého stupňa, pričom stupeň A odzrkadľuje zdravého jedinca a E je silný stupeň dysplázie.)
domacezvierata.sk: Veľa ľudí považuje svojho psa za člena rodiny. V rámci Vašej klinickej praxe sa napriek tomu stáva, že ľudia toto ochorenie podceňujú?
prof. Ledecký: Myslím si, že nie. Problém je v tom, že hoci toto ochorenie odhalia až vo veku 4-7 mesiacov, teda v čase najväčšieho rastu, ľudia chcú dopriať svojmu psovi všetko a tak ho kŕmia nadbytkom. Adlibitné kŕmenie (pozn. autora: spôsob kŕmenia, kedy pes sám rozhoduje kedy má dosť, teda má stály prístup k potrave) môže vyvolať klinické príznaky. Pes teda začne krívať a ľudia automaticky prichádzajú k veterinárnemu lekárovi. Nie je to vždy len DBK , ale aj panosteitis, rastové anomálie dlhých rúrovitých kostí, mäkká sponka . Je to generalizované ochorenie kostry.
domacezvierata.sk: Pri akých príznakoch by ste teda majiteľovi odporučili prísť na vyšetrenie DBK s Nemeckým ovčiakom?
prof. Ledecký: Existujú rôzne klinické formy DBK. Medzi poruchy rastu radíme aj valgózne a varózne deformity hrudníkových končatín – teda vbočenie alebo vybočenie. Ďalej pozorujeme deformity hrudníkovej končatiny, kedy sa zápästný kĺb dotýka podložky. Dochádza k uvoľneniu šľachového aparátu na končatinách . Majitelia by mali venovať pozornosť aj tým stavom, kedy je karpálny kĺb zhrubnutý. Tento príznak odráža poruchu metabolizmu na rastových platničkách. Niekedy pacient kríva striedavo na jednu či druhú končatinu. Pri bedrových kĺboch najčastejšie pozorujeme inkoordinovanú chôdzu, pes chodí akoby na široko a pri vysokých stupňoch vidíme, že bedrové kĺby vystupujú navonok , takže pes vyzerá pri pohľade zozadu šrabicovito . Pri psoch pozorujeme aj takzvaný bunny-hopping, kedy pes skáče zadnými nohami naraz.
domacezvierata.sk: Vedeli by ste nám stručne opísať priebeh diagnostiky?
prof. Ledecký: Je založená na klinickom vyšetrení a rontgenologickom vyšetrení. Veterinárny lekár zhodnotí vek psa, postoj končatín – ako z boku tak aj spredu a zozadu, stavbu celého tela a zhodnotí jeho stav aj palpačne, (pozn.autora: dotykom) pričom sa zameriavame na bolestivosť na koncoch a v strede dlhých kostí a v kĺboch. Bedrové kĺby vieme vyšetriť aj uvoľnenosťou kĺbov (laxita), na ktoré používame zaužívané testy ako test podľa Ortolaniho alebo Bardensa. Základom je samozrejme rádiografická diagnostika, ktorá je zlatým štandardom v dnešnej dobe. Na dobrom röntgenograme vidíme už aj nepatrné zmeny vedúce k dysplázií. Možná je aj diagnostika pomocou sofistikovanejších metód vyšetrenia, ktoré sú málo dostupné a ekonomicky náročné.
domacezvierata.sk: Aké sú možnosti terapie v prípade tohto ochorenia?
prof. Ledecký: Je potrebné rozlíšiť vek psa. U rastúcich psov sa dá ešte ovplyvniť vývoj dysplázie, tak že predchádzame vzniku artrózy, teda degeneratívnemu procesu, ktorý nastáva pri dysplázií. Chirurgickou cestou ovplyvňujeme tento stav. Vznik vieme ovplyvniť aj samotnou výživou. Samozrejme, je potrebné rešpektovať hmotnosť psa, všeobecnú výživu a pravidelné váženie psa. Dôležité sú aj rehabilitácie – striedanie chôdze na mäkkej a tvrdej podložke a chôdza okolo kužeľov. Priama chôdza v mladom veku nie je ideálna. Taktiež nie je vhodné hádzanie lopty a podobne. Dyspláziu však vieme len usmerniť, nie ju úplne odstrániť. Genotyp zostáva rovnaký a psy sa nesmú používať na plemenitbu. Veľmi dôležitá je najmä výživa. Porovnávali sa štenatá kŕmené adlibitne a tie, ktoré boli kŕmené odporúčanou dennou dávkou. U šteniat, ktoré boli kŕmené adlibitne bol vyšší výskyt dysplázie v rámci zvyšeného priberania hmotnosti.
domacezvierata.sk: Chirurgické metódy sú teda možné v mladom veku psa. Za akých okolností volíte túto cestu liečby?
prof. Ledecký: Závisí to v prvom rade na majiteľovi. Diagnostika je pomerne jednoznačná, pričom máme rôzne stupne. Jednotlivé zmeny vieme diagnostikovať už od veku 4-5 mesiacov a vyššie. Niektoré určíme zas až po ukončení rastu. Ak vykonáme včasné vyšetrenia a odhalíme dyspláziu, vieme predchádzať rozvoju dysplázie rôznymi chirurgickými intervenciami, pričom záleží na konkrétnom stave pacienta, stupni DBK a prejave ochorenia.
domacezvierata.sk: U ľudí sa vykonávajú aj výmeny kĺbov za endoprotézy, dá sa vykonať takáto operácia aj u psa?
prof. Ledecký: Samozrejme. V súčasnosti máme vypracované rôzne metódy náhrady bedrového kĺbu, ktoré sú veľmi sofistikované a komerčné spoločnosti nám ponúkajú endoprotézy. Sú kliniky aj u nás na Slovensku a v Čechách, ktoré sa zaoberajú priamo len touto problematikou. Podľa všetkých dostupných informácií z kongresov, ako aj z publikovaných článkov jednoznačne vyplýva, že tieto náhrady majú dobrú kompenzáciu problému. Na druhej strane existuje medzi odbornou verejnosťou aj názor, že pri krátkom živote psa, nie je potrebné riešiť dyspláziu takouto formou, ak vieme, že tento pes nebude uplatnený v chove a aj bez takého zákroku vie tento stav prežiť. Vieme použiť fyzikálnu terapiu a podobne na zmiernenie bolesti v dysplastických kĺboch. Na konferencii Európskych ortopédov bol prezentovaný referát profesora Schulza, ktorý hovoril o tom, že je treba pred použitím endoprotézy a iných chirurgických metód, zvážiť ich použitie. Pri lakťových kĺboch taktiež existuje vyvinutá endoprotéza ako aj ďalšie metódy, ktoré znižujú trenie v kĺbe a tým aj bolestivosť (PAUL metóda).
domacezvierata.sk: DBK sa často rieši aj fyzioterapeutickým postupom ako je hydroterapia. Aký je Váš názor na takýto postup liečby?
prof. Ledecký: Čo sa týka fyzikálnej terapie a rehabilitácie, je určite dôležitá súčasť terapie už aj vo veterinárnej medicíne. Sú vypracované na veľmi vysokej úrovni a veľmi intenzívne pomáhajú zmierňovať následky dysplázií. Samozrejme, je nutné aby boli vykonávané pod dohľadom veterinárneho lekára, ktorý určí v ktorom čase, kedy, ako dlho, za akých okolností a ako používať určité metódy, aby smerovali k zlepšeniu a nie naopak k zhoršeniu stavu. Striedanie mäkkej a tvrdej podložky pri chôdzi, pohyb vo vodnom kúpeli na bežiacom páse- teda hydroterapia, kedy dochádza k bezbolestnému naťahovaniu svalov a šliach. Osobne to veľmi odporúčam, keďže v tomto stave je to vyslovene u psa žiadúce.
Pánovi profesorovi veľmi pekne ďakujeme, ako aj Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V prípade, ak máte podozrenie na dyspláziu alebo potrebujete prebrať stav Vášho psa s odborníkom, pán profesor Ledecký Vám rád pomôže. Môžete ho kontaktovať na e-mailovej adrese vlldck@gmail.com.
2. Tráviace ťažkosti, poruchy gastrointestinálneho traktu
Jedná sa o širokú škálu ľahko riešiteľných porúch ako aj komplikovanejších ochorení postihujúcich žalúdok, črevá či pankreas. Psy chované von sú všeobecne náchylnejšie na prítomnosť rôznych parazitov, ktoré je možné odstrániť pravidelným preventívnym odčervovaním psa. O tom, či je to vhodné preventívne, bez dôkazu prítomnosti parazitov sa odborníci dohadujú. Platí však zásada, že sa neodporúča odčervovať stále tou istou značkou, ale tablety či pasty na odčervenie pravidelne striedať. Hoci sú účinné látky v týchto liečivách často totožné, sú v rôznych pomeroch, čo zabezpečuje predchádzanie rezistencie parazita na odčervenie. Inou alternatívou je nechať exkrementy vyšetriť na prítomnosť parazitov a odčervovať iba v prípade pozitívneho výsledku.
U nemeckých ovčiakov sa môžete stretnúť aj s dilatáciou žalúdka, teda naplnením žalúdka plynom, ktorý sa následne otočí. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitý zákrok veterinárneho lekára a prípadné chirurgické ošetrenie. Nemecký ovčiak sa nachádza v rebríčku plemien, ktoré tento stav najčastejšie postihuje už na dvanástom mieste. Predísť mu môžeme tak, že krmivo rozdelíme do dvoch denných dávok.
3. Alergie
Alergie sú pomerne časté u všetkých plemien psov v dnešnej dobe. Príznaky bývajú širokospektrálne, ale môžete vysledovať súvis s vystavením psa nejakej látke či určitého jedla. Pri kontaktných alergiách sa stretávame najčastejšie s kožnými problémami ako vyrážka, začervenanie, pruritus (svrbenie) či alopécia (vypadávanie srsti). Pri potravinových najčastejšie pozorujeme tráviace ťažkosti. Ak máte podozrenie na alergiu, nechajte svojho domáceho maznáčika otestovať na ich prítomnosť. Najjednoduchšia cesta riešenia je vyhnúť sa tým zložkám potravy, na ktoré vyšiel pozitívny výsledok testu či kontaktu s alergénom. Pri alergii na trávu či peľ sa skúste poradiť so svojim veterinárnym lekárom ako príznaky alergie utlmiť.
História plemena
Nemecký ovčiak je pomerne mladé plemeno. To sa však nedá povedať o jeho predkoch. Už niekedy v 7. storočí spomínal rímsky historik Takticus psy podobné vlkovi, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou boli práve predchodcovia dnešného nemeckého ovčiaka a jeho príbuzných plemien ako Holandský či Belgický ovčiak.
Celková história plemena sa píše od 19. storočia v neďalekom Nemecku. Keďže bola v tom čase vysoká potreba kvalitných ovčiarskych psov, snaha o vytvorenie čo najlepšieho ovčiarskeho psa siahala naozaj vysoko. Ovčiarske psy museli mať schopnosť prispôsobiť sa tvrdým podmienkam rôznych častí Nemecka, či už išlo o kopcovité južné oblasti alebo severné roviny. Vďaka tejto snahe vzniklo Združenie nemeckých ovčiakov „Der Verein fur Deutsche Schäferhunde” na čele ktorého stál kapitán Max von Stephanitz.
Tento cieľavedomý muž, inšpirovaný britským spôsobom chovateľstva, podporoval v procese šľachtenia okrem základných ovčiarskych schopností aj vlastnosti ako inteligencia, atletická stavba tela a silný strážny inštinkt. A presne na tomto základe, ako aj všeobecnej potreby ovčiarskych schopností, vzniklo dnešné plemeno nemeckého ovčiaka. Na vyšľachtenie Stephanitz so svojimi spolupracovníkmi zvolili staronemecké plemená v spojení s francúzskymi a španielskymi ovčiakmi.
Potreba ovčiarskych psov však vplyvom industrializácie postupne ustupovala. Von Stephanitz však dokázal presadiť názor, že vďaka unikátnym vlastnostiam nemeckého ovčiaka, ho ľudia môžu využiť aj na pracovné účely. Presvedčil tak predstaviteľov nemeckej vlády, aby tieto psy začala používať na policajné a armádne účely, čím sa začala písať ďalšia kapitola v upotrebení tohto plemena.
Nemecké ovčiaky sa ako pracovné psy používajú dodnes. Našli svoje uplatnenie aj ako spoločníci a strážcovia, stále však ostávajú najčastejšie využívaným policajným plemenom psa. Nemeckého ovčiaka okrem FCI uznalo aj množstvo iných kynologických organizácií v štátoch ako Spojené štáty (AKC), Austrália (ANKC), Kanada (CKC), Anglicko (KC) a mnoho ďalších.
Zdroje informácií:
- Fogle B., (1995). Encyklopédia psov, Fortuna Print, Bratislava., 80-7153-089-1
- Antesberger H., (2014). Německý ovčák, Vašut, Praha., 9788072368648
- Donald, Louis. (2020) Anatómia zadných končatín Nemeckého Ovčiaka. In: Noviny Kynológov 3-4/2020. ISSN: 1337/6098
- Slovenská asociácia chovateľov Nemeckých ovčiakov – suchno.sk
- dogtime.com
- American Kennel Club -akc.org
- Martinský klub športovej kynológie – vycvik.sk
- Anima Vets -animavets.sk
Článok je zaradený do kategórie: Dlhosrsté psy, Hrubosrsté psy, Krátkosrsté psy, Psy, Skupina 1: Salašnícke a pastierske psy, Služobné a záchranárske psy, Spoločenské a dekoratívne psy, Športové psy, Veľké psy
Mohlo by vás zaujímať
- Sibírsky husky, nezávislý huňatý záprahový majster - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Cavalier King Charles Španiel (Kavalier, Kavalír), spoločník na každom rohu - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Weimarský stavač, striebristý poľovník - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Border kólia, inteligentné živé striebro - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Jazvečík, pes mnohých tvárí- vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Bernský salašnícky pes, ideálny rodinný chlpáč - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Biely švajčiarsky ovčiak, snehobiely pokojný vlk - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Nemecký špic trpasličí / Pomeranian, živý plyšový kamarát - vzhľad, charakter, výživa a starostlivosť
- Yorkshírsky teriér, malý veľký pes - charakteristika, vzhľad, výživa a starostlivosť