Americký stafordšírský teriér, odsudzované a priateľské psie torpédo – vzhľad, povaha, výživa a starostlivosť

American Staffordshire Terrier

Radka Zbellová
13. septembra 2022 2
Americký stafordšírsky teriér

„V zdravom tele zdravý duch” bude veľmi pravdepodobne hlavné motto každého amerického stafordšírskeho teriéra. Skráteným názvom Amstaf, americký staford alebo staford, ktoré mnoho z nás pozná skôr, ako celý názov tohto plemena, je veľmi živý až hyperaktívny psí kamarát. Žiadna plocha nie je preňho príliš veľká na to, aby ju celú prebehol a po minúte oddychu si iste rád zabehne aj ďalšie kolo. Toto energické klbko šťastia so širokým úsmevom sa počas svojej existencie stretlo s veľkým odsudzovaním a strachom nejedného okoloidúceho. Z veľkej časti to však absolútne nie je ich chyba! Tieto psy v sebe majú dušu bojovníka, no okrem nej sa v nich skrýva aj obrovské milujúce srdce, ktoré pri správnej výchove ukazuje svoje najlepšie vlastnosti! Netreba sa preto nechať oklamať slovami ako bojové plemeno či nebezpečný pes. Bojové nie sú psy, ale ľudia, ktorí svoje štvornohé milujúce dušičky menia na svoj obraz a podnecujú ich najhoršie vlastnosti.

Starostlivosť a zdravie

Všeobecné zdravie
Existuje množstvo plemien, ktoré majú takzvané plemenné predispozície na určité zdravotné problémy. Sú to geneticky podmienené ochorenia, ktoré sa pri danom plemene vyskytujú častejšie, ako pri iných. Najčastejšie sa týkajú pohybového a tráviaceho aparátu psa. Tieto plemenné predispozície sú zväčša spôsobené zlým chovateľským postupom v procese šľachtenia, kedy snaha chovateľov o želaný výsledok (vlastnosť alebo vizuálny znak) so sebou priniesla tieto problémy.
Sklony k obezite
Sklony k obezite sa u psov prevažne vyskytujú pri tých plemenách, ktoré majú zvýšenú chuť do jedla. Majiteľ takého plemena často nevie odolať "psím očiam" svojho štvornohého kamaráta a nepriamo tak podporuje toto neželané správanie psa. Existujú aj plemená, ktoré prirodzene ľahko priberajú. Majitelia psov, ktoré majú vysoký sklon k obezite, by mali dávať o to väčší pozor na váhu svojho miláčika. Obezita, rovnako ako u ľudí, so sebou nesie veľké množstvo zdravotných problémov, ktoré stoja psa množstvo zbytočného utrpenia.
Tolerancia chladného počasia
Tolerancia chladného počasia a mrazu v zásade závisí najmä od typu srsti. Psy s krátkou srsťou alebo riedkou podsadou akceptujú chlad oveľa horšie ako psy s hustou podsadou či dlhou srsťou. Ak Váš pes patrí medzi tie, ktoré chlad neakceptujú, je vhodnejšie adaptovať celý jeho život na interiér a nájsť mu teplé miesto vo Vašom byte či dome. V chladných dňoch nezabudnite Vášho psa na prechádzku obliecť do bundy či svetra. Ak potrebujete psa na záhradu, vyberte si radšej také plemeno, ktoré toleruje chladné počasie.
Miera výmeny srsti (plznutie)
Miera vypadávania srsti je pre Vás dôležitá najmä v prípade, ak chcete psa do vnútra a veľmi Vám záleží na poriadku vo Vašej domácnosti. Musíte počítať s určitými "stopami" v prípade každého psa, ale plemená, ktoré majú vyššiu mieru vypadávania srsti, ju budú po sebe nechávať naozaj všade. Musíte počítať s každodenným vysávaním alebo životom s psími chlpmi v polievke. Miera vypadávania má taktiež vplyv na silu reakcie v prípade, ak ste na srsť alergický.
Náročnosť na starostlivosť
Niektoré plemená potrebujú starostlivosti viac, iné menej. Najviac záleží od typu srsti, pretože starostlivosť o srsť zaberie vo väčšine prípadov najviac času. Ak si vyberiete psa, ktorý veľa pĺzne, budete potrebovať viac času aj na vyčesávanie. Rovnako je to pri tých plemenách, ktoré majú kučeravú srsť, pretože je nutné ju pravidelne strihať. Iné, najmä dlhosrsté plemená, je potrebné denne česať, aby sa im srsť nezačala motať. Starostlivosť je - vo väčšej alebo menšej miere - nutné venovať aj zubom, pazúrom, očiam a ďalším častiam tela Vášho miláčika v závislosti od plemena.
Typ srsti
Rovná, Krátka, Hladká
Každé plemeno má určitý typ srsti, ktorý určuje množstvo ďalších aspektov v chove. Nejde len o starostlivosť o srsť, nakoľko niektoré typy tvoria izolant či ochranu pred vonkajším vplyvom počasia. Častokrát určitý typ srsti vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ako napríklad balíčkovanie srsti pri jorkšírskych teriéroch či potreba strihania u pudla. Typ srsti z časti určuje aj mieru jej vypadávania.
Prítomnosť podsady
Nie
Podsada je najnižšia vrstva srsti u určitých plemien psov. Slúži ako izolačná vrstva a chráni psa pred únikom tepla či vplyvom vonkajších faktorov ako je zima či veľké teplo. Starostlivosť o podsadu vôbec nie je jednoduchá. Je potrebné pravidelné vyčesávanie, ktoré odstráni odumreté časti podsady. Ak si vyberiete plemeno, ktoré podsadu nemá, jeho tolerancia chladu klesá a preto je v zime nutné takéto plemená obliecť, najmä pri mínusových teplotách.
Náročnosť na vyčesávanie
Plemená s dlhou srsťou a plemená s podsadou sú na starostlivosť o srsť náročnejšie ako iné. Niektoré plemená majú častejšiu výmenu srsti, takže v tomto období je potrebné vyčesávať srsť ešte o niečo intenzívnejšie. Na druhej strane, krátkosrsté a drsnosrsté plemená nie sú také náročné v rámci potreby vyčesávania.

Povahové vlastnosti

Využitie psa
spoločenské psy, pracovné psy, asistenčné psy, športové psy
Každé plemeno bolo šľachtené s určitým účelom využitia. Čím viac sa posúval čas a plemená sa dostávali ďalej ako aj pod vplyvom zmeny obdobia a účelu určitých oblastí, menilo sa postupne aj využitie plemien. Vďaka tomu je terajšie určenie psa častokrát úplne rozdielne od pôvodného.
Pôvodné využitie psa
pracovné psy, športové psy, lovecké a poľovnícke psy
Pôvodné využitie plemien sa zakladá na potrebách ľudí žijúcich v dobe, kedy sa dané plemená začali chovať a šľachtiť. Podstatné boli aj vrstvy vtedajšieho obyvateľstva, ktoré s chovom začali. Ak sa plemená zakladali vo vyšších spoločnostiach, skôr sa jednalo o poľovnícke plemená, ktoré sprevádzali pánov na poľovačkách či spoločenské psy, ktoré skrášľovali zámky. Naopak, v nižšej vrstve boli populárnejšie strážne psy a lovecké psy – hlavne potkaniari, ktoré udržiavali domovy bez hlodavcov.
Vlastnosti psa
Inteligentný, Náročný na výchovu, Temperamentný, Tvrdohlavý, Živý, Lojálny, Priateľský, Teritoriálny
Množstvo vlastností psa záleží najmä na spôsobe výchovy a socializácie. Určité vlastnosti sú však určené už plemennou predispozíciou. Každá vlastnosť sa dá ovplyvniť dostatočnou výchovou a socializáciou na želanú formu, ale povahové črty plemena netreba nikdy zanedbávať.
Citlivosť
Niektoré plemená sú citlivejšie na seba a svoje okolie, iné zas znesú oveľa viac. Tolerantnejšie psy, s nízkou úrovňou citlivosti, lepšie znášajú aj tvrdšiu ruku, dokonca ju niekedy vyslovene potrebujú. Tieto tolerantné plemená sú vhodné aj do rušných domácností, ktorej chýba pravidelná rutina či často prichádzajú neohlásené návštevy.
Adaptačná schopnosť
Sú psy prispôsobivejšie a schopnejšie si navyknúť. Niektoré sú však také, ktoré sa nerady vzdávajú svojej rutiny a aj najmenší detail im rozladí ich pohodu. Slabá adaptačná schopnosť je jednou zo základných vlastností všetkých plemien mačiek, u psov sa táto schopnosť mení v závislosti od plemena. Ak sa často sťahujete alebo plánujete rodinu, vyberte si plemeno, ktorého adaptačná schopnosť je silnejšia.
Inteligencia
Podľa experimentov, ktoré sa robili na zistenie úrovne inteligencie psov platí, že väčšie psy sú všeobecne inteligentnejšie, ako tie malé. Sú samozrejme aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Niektoré plemená sú rozhodne inteligentnejšie ako iné, ale nejeden psíčkar by iste potvrdil, že každý z nich má dostatok svojho rozumu. Úroveň inteligencie určuje najmä to, koľko bude psovi trvať naučiť sa nové povely a koľko tréningu je nutné psovi denne venovať.
Tendencia slintať
Plemená, ktoré majú vysokú tendenciu slintať, Vám pravdepodobne oslintajú úplne všetko. Mali by ste si zvyknúť na mokré ruky a škvrny na oblečení či gauči. Ak ste veľmi poriadkumilovný a radi udržujete seba aj svoju domácnosť v dokonalom stave, vyberte si také plemeno, ktoré ma nízke tendencie k slintaniu.
Tendencia chrániť
Niektoré psy boli šľachtené na ochranu majetku či stád, ako napríklad Nemecký ovčiak. Tieto plemená zvyknú byť omnoho ochranárskejšie a teritoriálnejšie, než iné. Chránia jednak svojich majiteľov a ich rodiny, a rovnako tak aj ich majetok. Sú veľmi vhodné na ochranu pozemkov ale ak k Vám chodia časté návštevy, mali by ste zamedziť ich stretu s Vašim psom osamote. Po návštevu radšej choďte k bráne, prípadne psa zavrite a postupne ich zoznámte.

Tréning

Aktivita
Niektoré z plemien psov neposedia poriadne ani päť minút, iné dokážu stráviť aj celý deň leňošením v peliešku alebo na gauči. Mali by ste si vybrať také plemeno psa, ktoré je aktivitou podobné Vašim návykom. Ak ste aktívny človek, ktorý miluje nekonečné prechádzky, voľte plemeno s vysokou úrovňou aktivity. Ak volíte stráviť celý víkend v pokoji na gauči, siahnite skôr po menej aktívnejšom plemene.
Hravosť
Každý pes miluje, keď sa mu jeho majiteľ venuje a hrá sa s ním. Niektoré z nich sú však omnoho hravejšie a pôsobia ako večné šteniatka. Iné sú zas odťažitejšie a rezervovanejšie a uprednostnia svoj pokoj. Hravejšie psíky sú vhodné k starším deťom, s ktorými sa môžu vyšantiť.
Potrebný čas na tréning
50 až 60 min./deň
Denný tréning by mal byť samozrejmosťou u každého psíka. Niektoré sa učia dlhšie ako iné, niektoré si zas dlhšie pamätajú alebo sa jednoduchšie sústredia. Stupeň inteligencie tiež zohráva svoju významnú úlohu v tom, koľko času je potrebné tréningu venovať. Zároveň však nikdy nezabúdajte na to, že každý pes je iný a každý má okrem plemennej predispozície aj svoju vlastnú povahu. Preto množstvo tréningu a jeho intenzitu vždy prispôsobte svojmu psovi a jeho potrebám.
Učenlivosť
Samozrejme, každý pes má svoje tempo učenia. Niektoré plemená sa však dokážu učiť o niečo rýchlejšie, ako iné. Ak chcete psíka vhodného napríklad na psie športy, ako je agility, so psíkom, ktorý sa ľahko učí, to budete mať omnoho jednoduchšie. Stupeň učenlivosti spolu s inteligenciou určuje koľko času by ste mali tréningu denne venovať.

Socializačné schopnosti

Vhodný ako prvý pes
Ak ste ešte psíka nikdy nemali, určite by ste mali dôkladne zvážiť svoje schopnosti a vlastnosti. Niektoré plemená sú tvrdohlavejšie a náročnejšie na výchovu, preto by sa mali dostať do rúk skúsenejšieho chovateľa. V opačnom prípade nemusíte zvládnuť výchovu a nezvládnutý pes tak môže byť aj veľmi nebezpečný.
Vhodný k deťom
K deťom sú vhodné poväčšine menej citlivé psy, ktoré si veci neberú „tak k srdcu.“ Rovnako by ste si mali zvážiť veľkosť psa, pretože veľmi malé psy sú aj pomerne krehké. Malé deti sa často nevedia správne zachovať a dávať pozor v prítomnosti psa. Aj niektoré veľké plemená zle znášajú deti, prípadne veľmi žiarlia, a preto nie sú vhodné k deťom. Ak deti máte alebo ich v najbližšej dobe plánujete, mali by ste zvoliť plemeno, ktoré je k nim vhodné.
Vhodný ako rodinný pes
Hravejšie a veselšie psy, ktoré sú rady stredobodom pozornosti, sa iste potešia prítomnosti starších detí v rodine. To, že je psík vhodný do rodiny, ešte zákonite neznamená, že je vhodný aj k malým deťom. Malé deti sa často nevedia správať ku psom, pretože tomu ešte nerozumejú a tak malým psíkom, ktoré sú vhodné do rodín, môžu poľahky ublížiť. Je dôležité to vedieť rozoznať a zabezpečiť si tak psa vhodného práve do Vašej rodiny.
Vhodný pre seniora
K seniorom sa skôr hodia tie plemená, ktoré sú omnoho pokojnejšie a menej aktívne. Dôvodom je, že väčšina seniorov – samozrejme, vieme, že existujú aj výnimky – potrebujú svoj pokoj a kratšie prechádzky. Pokojné a menej aktívne plemená tak budú dokonalým spoločníkom na dlhé večery v teple domova. Veľmi aktívne psy vyžadujú dlhé prechádzky a množstvo pohybu, ktorému by senior pravdepodobne jeho tempom nestačil.
Vhodný k iným psom
Veľmi temperamentné a sebavedomé psy často môžu mať problém vychádzať s inými psami. Ak dáte vedľa seba dva psy, z ktorých ani jeden nie je ochotný sa podvoliť druhému, pravdepodobne Vás bude stáť veľmi veľa úsilia, aby ste týchto dvoch tvrdohlavcov skamarátili. Niektoré neznášanlivé plemená sa tak dokážu „rozhádať“ aj po rokoch kamarátstva.
Vhodný k iným zvieratám
Vychádzať s inými zvieratami majú najmä lovecké plemená psov. Tieto psy majú hlboko zakorenený lovecký pud a ľahko sa môže stať, že ich tento pud premôže. Psy, ktoré ťažko vychádzajú s inými zvieratami, by ste nikdy nemali nechávať v ich prítomnosti osamote ani pri dobrej socializácií. Pud je pud, a ak pred nimi začne zviera utekať, či minimálne sa to tak bude javiť, môže byť silnejší ako ich socializácia a výchova.
Vhodný ako terapeutický pes
Samozrejme, že pri pohľade na veselého a rozkošného psa akéhokoľvek plemena sa všetkým tlačí do tváre úsmev. Terapeutické psy však musia byť navyše pokojné a rozvážne, aby zvládli aj psychicky náročnejšie situácie. Veľmi horkokrvné psy tak nie sú vôbec vhodné.
Vhodný ako asistenčný pes
Asistenčné psy musia byť pokojné a rozvážne. Rovnako ako terapeutické psy, musia dobre zvládať situácie náročné na psychiku. U asistenčných psov by to však malo platiť ešte niekoľkonásobne viac! Ak chcete cvičiť psy za asistenčné, potrebujete ich cvičiť k tomu už od malička.
Znášanlivosť cudzích ľudí
Sú plemená, ktoré sa tešia na každú návštevu a budú ju vítať, akoby patrila do rodiny. Iné psy, na druhej strane, nemusia byť také nadšené. V najhoršom prípade, sú psy, ktoré budú na návštevu agresívne. Každé, aj to najnepoddajnejšie plemeno, však dokážete pomocou socializácie dostatočne ovplyvniť. Menej priateľské plemená však s cudzími ľuďmi vždy zoznamujte postupne.

Problémové správanie

Tendencia štekať/vyť
Niektoré psy majú sklon štekať naozaj veľmi často. Samozrejme, pomocou výcviku sa to dá ovládať. Ak bývate v rušnom centre mesta, kde sa každú chvíľu ozývajú nové zvuky, mali by ste si kúpu plemena s týmto sklonom poriadne premyslieť. Kým sa Vám podarí ovládnuť hlučného ducha vo Vašim maznáčikovi, môžete susedom spôsobiť naozaj vážne komplikácie.
Tendencia utekať
Veľmi zvedavé alebo také, ktoré majú dušu cestovateľa, sa veľmi rady túlajú po okolí. Ak sa rozhodnete pre kúpu takého plemena, v každom prípade nezabudnite svoj pozemok dostatočne zabezpečiť, aby ste sa nemuseli báť, kde sa zas zatúla. Najistejšie bude, ak takýmto psíkom zaobstaráte zároveň GPS.
Tendencia hrabať
Niektoré plemená, najmä lovci malých hlodavcov, veľmi rady hrabú. Dokonca aj psíky, ktoré sú veľmi majetnícke, budú pravdepodobne s obľubou zahrabávať svoje poklady po celej Vašej záhrade. Tieto tendencie je potrebné dostatočne krotiť, aj keď sa to bude možno ťažké. Ak si veľmi vážite Vašu záhradku, mali by ste kúpu plemena s vysokou tendenciou hrabania, naozaj zvážiť.
Tendencia útočiť
Rôzne plemená psov boli šľachtené na ochranu. Tieto psy zvyknú byť agresívnejšie ako iné. Potrebujú pevnú výchovu, ale príliš tvrdou rukou nič nedosiahnete. Tieto psy sú zväčša pomerne sebaisté, a preto im musíte ukázať, ktorý z Vás je pánom.
Tendencia k separačnej úzkosti
Sú psíky, ktoré sú vďačné za chvíle pokoja a doma vydržia samé skoro celé dni. Zabavia sa a spia s pokojom, lebo vedia, že ich majiteľ sa onedlho vráti. Iné psy to však vôbec nedokážu. Tie sa každú chvíľku osamote trápia. Ak ich budete nechávať doma samé dlho alebo často, budú veľmi nešťastné. Ak teda trávite priveľa času mimo domova a nemôžete svojho miláčika brávať so sebou, mali by ste sa plemenám s vysokým sklonom k separačnej úzkosti vyhnúť.
Sklon k ohryzávaniu
Ohryzovanie je bežné u šteniat. Niektorým z nich to však občas ostane aj v staršom veku. S ohryzovaním si poradíte naozaj ťažko, takže je podstatné učiť psa odmalička to, že ohryzovanie predmetov, ktoré nie sú jeho hračkami, nie je správne. Existuje viacero techník, ako to postupne psa naučiť. Opatrný by ste mali byť najmä vtedy, keď si pes vyberie za svoju ideálnu pomôcku na ohryzovanie Vás alebo Vašich rodinných príslušníkov.

Vzhľad a štandard plemena

Americký staford vzhľadom pripomína jeho vzdialeného bratranca, ktorý je v našich končinách o niečo málo známejšie plemeno – amerického pitbullteriéra, známeho ako pitbull. Jedná sa teda o psíka s mohutnou a harmonickou postavou, ktorá už z pohľadu dáva najavo, koľko sily v sebe skrýva. Vďaka svojim výborne vyvinutým svalom budí impozantný a vyrovnaný celkový dojem. Vyžarovanie sily majestátnosti, ktoré v sebe tento psík nesie, nenarušuje ani ich stredná veľkosť. 

Ich srsť je krátka a priliehavá, vďaka čomu nevyžaduje priveľa starostlivosti. Fakt, že ich srsť nemá takmer žiadnu podsadu, prispieva priliehavému dojmu krycej vrstvy srsti. Variantov, čo sa farebnosti srsti týka, poznáme pomerne širokú škálu. Najobľúbenejším sfarbením v poslednej dobe je modrá – teda blue sfarbenie, ktoré je stále viac a viac vyhľadávané medzi chovateľmi. Štandard však nepodporuje viac ako 80% bieleho, čierneho so žíhaním či pečeňového sfarbenia. Najmä biele psy sú rizikové. Nejde o samotnú farbu, ako o zdravotné komplikácie, ktoré so sebou nesú. Tieto psy sú často slepé alebo majú zhoršené videnie, ktoré súvisí s nedostatkom pigmentu.

💡 Vedeli ste, že...: Farby, ktoré uvádzame, sledujú štandard podľa FCI. V AKC štandarde k tomu nájdete aj informáciu, že amstaf má v ideálnom prípade farbu ako plavá, biela, čierna, červená, žíhaná či modrá. 

 

Americký stafordšírsky teriér modrý (blue)

Amerického staforda modrého považujeme za veľmi jedinečné a obľúbené sfarbenie. Dokonca sa postupne dostáva na prvú priečku, čo sa týka záujmu o variant farby. Vzniká vďaka takzvanému dilution lokusu (lokus je génové miesto, určitý úsek molekuly DNA, ktorá nesie jeden gén), ktorý jednoducho povedané zriedi čierne sfarbenie srsti. To naberá odtiene sivo-čiernej, ktorá má konce chlpu sfarbené metalicky. Celkový odtieň v prevažnej väčšine môžeme najlepšie vidieť pod priamym slnkom. Mnohokrát tieto psy majú aj nevšedné modro sfarbené oči.

Hoci sa jedná o obľúbené sfarbenie, pre psa nie je typickým a vzniku tohto sfarbenia prechádza množstvo pokusov v krížení a šľachtení, ako aj zložitých štúdií. Kanadská štúdia Genes affecting coat colour and pattern in domestic dogs: a review autorov S. M. Schmutz,T. G. Berryere z roku 2007 skúmala vplyv modrého a šedo-striebristého sfarbenia. Vykázali určitú opakujúcu sa tendenciu k  zvýšenému vypadávaniu srsti a kožným ťažkostiam, ktoré sa však odlišovali v závislosti od plemena aj intenzity sfarbenia. Veľkým šťastím ostáva, že u amerických stafordov nepozorujeme zvláštne zdravotné problémy v súvislosti s týmto sfarbením.

Americký stafordšírsky teriér s loptičkou

Príklad modrého sfarbenia u Blue amerického staforda

 

Nie je podstatná výška a váha, ale ich pomer

Štandard medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) uvádza, že konečná váha či výška nie je u amerického staforda podstatný parameter. V praxi to znamená, že ich váha a výška nie je určujúcim parametrom pri výstave, ktorý má veľký vplyv na konečné hodnotenie, či možnosť uchovnenia daného jedinca. Nepovažuje sa teda za vylučujúcu chybu. Dôležitým bodom, ktorý musia však títo psi splniť je pomer oboch parametrov – teda aby pes pôsobil symetricky. Akonáhle je privysoký v pomere na svoju hmotnosť, či naopak prinízky, stráca body v svojom hodnotení. Kumulovať tento pomer vieme pomocou vyváženej a dostatočne výživne pestrej stravy a dostatočného množstva pohybu. Uprednostňujú sa však psy s kohútikovou výškou 46 až 48 centimetrov a suky o niečo nižšie, 43 až 46 centimetrov. V takýchto prípadoch je najvhodnejšou váhou pre psa od 22-28 kilogramov a 18 až 24 kilogramov pre suku.

 

Hlava

Hlava je strednej dĺžky a v celej dĺžke hlboká. Na pohľad pôsobí mohutne a široko, vďaka výraznému svalstvu líc, dobre vyvinutému čelovému sklonu a širokému kostnému podkladu lebky. Nos (ňucháč) nesie vždy výhradne čiernu farbu. Papuľa má strednú dĺžku a výrazne klenutie hornej časti. Pod očami prudko klesá, čo vytvára ich štandardný výraz. Oči sú tmavé a okrúhle, dobre vsadené. Umiestnené pomerne ďaleko od seba, pričom je vždy prítomná pigmentácia očného okolia. Uši, nasedené pomerne vysoko, nesie americký staford polopostavené či vztýčené, najčastejšie však ružičkové (skladaná ušnica). Štandard však nepovoľuje ovisnuté uši, ktoré sa penalizujú.

 

Kupirácia uší u amerického staforda – zakázaný prežitok

Štandard plemena, ktorý bol vytvorený už v roku 1997, povoľuje možnosť kupirácie uší u týchto psov. Podmienkou kupirácie uší je samozrejme to, že ich povoľuje legislatíva daného štátu. Ak je táto úprava v štáte zakázaná, so psom sa tam výstavy rozhodne nezúčastníte. Funguje to teda podobne, ako pri skracovaní chvostov u psa. Ak máte poľovníckeho psa, napríkladweimarského stavača, so skrátením chvostom, v krajinách susedov ako je Nemecko, Vás na výstavu rozhodne nepripustia. Najväčším rozdielom týchto dvoch úprav je jednak dôvod ich vykonávania a jednak aj fakt, že kupirácia uší je na Slovensku zakázaná.

Šteňa staforda so stehmi po operačnom zákroku, slúžiacom na kupírovanie uší

Šteniatko staforda, ktoré má v ušiach stehy, z dôvodu nedávneho zákroku – kupirácie uší

 

Prečo je kupírovanie uší zakázané?

Kupírovanie uší je považované za čisto estetickú a kozmetickú úpravu vzhľadu psa. Takáto činnosť môže byť jednoducho považovaná za spôsobovanie zbytočnej bolesti psovi, ktorá preň nemá žiadny priaznivý účinok. V slovenskom zákone však tento pojem nie je presne definovaný. Definíciu si teda požičiavame z českého zákona (č. 246/1992 Sb. na ochranu zvierat proti
týraniu, § 3 písm. t), ktorý kupírovanie charakterizuje ako kozmetický zákrok na oboch ušiach, v dôsledku ktorého dochádza k strate či skráteniu ušného boltca a zmene vzhľadu zvieraťa.

Takýto zákrok sa vykonáva v prípade, ak k tomu smeruje zdravotný stav psa, nikdy nie však obojstranne. Veterinárny lekár musí vedieť zhodnotiť, či to zdravotný stav vyžaduje, pričom však v dnešnej dobe nezaznamenávame veľa zdravotných stavov, kde by sa vyžadoval takýto vážny úkon. Pracovné účely na vykonanie tohto zákroku nestačia. Má to aj veľmi jednoduchý dôvod – iné poľovnícke a pracovné plemená, ako jazvečík či stavač, majú uši podobne stavané a vo vykonávaní poľovníckej činnosti nepôsobia nijak obmedzujúco. 

 

História kupírovania uší – ako sme sa k samotnej praktike dostali

Kupirácia má svoje korene, kým tieto plemená boli používané na ochranu majetku či stáda, ako aj ochranu objektov pred zlodejmi. Uši, ako iste potvrdí nejeden chovateľ, patria medzi veľmi citlivé partie, ku ktorým sa útočiace zviera či človek ľahko dostane. Veľké lietajúce uši sa stali tak ľahkým cieľom vlamačov a mohli tak štvornohého strážcu premôcť. Samozrejme, k dôvodom prispel aj fakt, že kupírované uši pridávali na nebezpečnom vzhľade týchto psov a ich celkový dojem pôsobil odstrašujúco na ľudí, ktorí by pomýšľali na krádež.

 

Trup a chvost

Ťažký a mierne klenutý krk strednej dĺžky prechádza do pomerne krátkeho chrbta. Ten od kohútika smerom ku krížovej oblasti mierne klesá. Kríže sú po koreň chvosta rovnako krátke a šikmé. Americký staford má mierne vyklenuté bedrá. Široký a hlboký hrudník pokračuje k dobre klenutým rebrám, ktoré dosahujú pomerne ďaleko dozadu. Chvost je v pomere k veľkosti tela dosť krátky. Nasadzuje sa nízko. Vďaka klesavej tendencii chrbta na pohľad pôsobí ešte nižšie. Počas priebehu sa stenčuje a na jeho konci vytvára špic ukončení srsťou. Skracovanie chvostov u tohto plemena štandard nepovoľuje, takže s takto skrátením chvostom by ste na výstave neuspeli. Jediným dôvodom na skrátenie chvosta sú zdravotné príčiny, kedy je amputácia nevyhnutná a veterinárny lekár vystaví potvrdenie o takomto stave.

 

Končatiny

Hrudníkové, teda predné končatiny, má americký stafordšírsky teriér rovné, so silným kostným podkladom. Mocné a svalnaté plecia skrývajú pomerne dlhé a šikmé lopatky. Panvové, teda zadné končatiny, má zas staford veľmi svalnatné. Päty má nízko umiestnené, rovné – nesmú sa stáčať dovnútra či von. Stredne veľké labky sú dobre klenuté a majú kompaktné prsty.

Pohyb americké staforda je pružný, nesmie pôsobiť rolujúco. Nesie sa pomerne ľahko na svoj vzhľad a považujeme ho za obratný.

Celý štandard plemena podľa FCI klasifikácie nájdete TU.

 

Americký stafordšírsky teriér (amstaf) a americký pitbull teriér (pitbull) – aký je medzi nimi rozdiel?

Podobnosť týchto plemien padne do oka asi každému z nás. Vďaka tomu, že jedno z týchto plemien uznáva UKC (Americký pitbull teriér) a druhé AKC a FCI (Americký stafordšírsky teriér), sa v pohľade mnohých ľudí jedná o totožné plemeno. A hoci sa obe tieto plemená šľachtili naraz a prakticky z rovnakých predkov, počas šľachtenia napriek tomu došlo k určitým zmenám. Z toho dôvodu tieto plemená rozlišujeme.

Povahové aj vzhľadové charakteristiky sú si v mnohom podobné, či dokonca totožné. V základných povahových črtách budeme len ťažko hľadať akýkoľvek rozdiel. Možno skôr v intenzite prejavu týchto čŕt, ktoré sa však zvyknú líšiť aj u jedincov jedného plemena. Stavba tela pitbulla rovnako pripomína staforda. Dosahujú zväčša vyššieho vzrastu, aj keď výškové rozdiely u pitbulla sú ešte o niečo výraznejšie ako u staforda. Zväčša majú atletickejšiu postavu a ich hlava nepôsobí tak hranato. Jednoznačne rozoznať tieto plemená sa však dá iba vďaka preukazu o pôvode. V prípade nepapierových miešancov sú tieto rozdiely mnohokrát ešte menej výraznejšie a ostáva nám len hádať, o ktoré plemeno sa jedná.

 

Druhý príbuzný – americký stafordšírsky teriér a stafordšírsky bulteriér (stafbull)

Ďalší príbuzný amerického staforda – stafordšírsky teriér, je akoby menší brat amerického stafordšírskeho teriéra. Napriek nižšiemu vzrastu má ešte o niečo mohutnejšiu postavu a dokonca sa líši aj v niektorých povahových vlastnostiach. Hoci aj stafbull prejavuje určitú dominanciu, oveľa lepšie vychádza s inými psami. Rozdiel je aj v krajine ich pôvodu. Oba tieto psy sa začali šľachtiť, rovnako ako pitbull, už v Anglicku. Plemeno americký stafordšírsky teriér, ako iste viete podľa jeho názvu, vzniklo až po jeho prevoze do Spojených štátov amerických. Stafordšírsky bulteriér, oproti tomu, je plemeno, ktoré sa vyšľachtilo v svojej pôvodnej domovine, v Anglicku.

 

 

Povaha

V prvom rade nikdy nesmieme zabúdať na históriu tohto plemena a to, na čo boli šľachtení. Tieto húževnaté a nádherne psíky sa v minulosti využívali nie len na stráženie majetku, ale aj na kruté psie zápasy, vďaka ktorým získali pochybnú a kontroverznú povesť. Ak nemá toto plemeno dostatok pozornosti a výchovy, optimálne množstvo pohybu a milujúcu rodinu, škody, ktoré dokáže napáchať, dosahujú obrovských rozmerov. Preto určite nemajú čo robiť v rukách neskúseného a nevyrovnaného chovateľa. Tieto príbehy väčšinou končia v televíznych správach, ako neovládateľné bojové plemeno, ktoré znovu ublížilo svojmu majiteľovi či okoluidúcemu. Veľkou škodou ostáva, že sa už neuvádza, aký život predtým pes žil a akej výchovy sa mu dostalo.

Napriek celej svojej minulosti, ich najpríznačnejšiu vlastnosť tvorí oddanosť a láska k svojmu majiteľovi. Jedná sa o ten typ psa, ktorý sa postaví medzi akékoľvek nebezpečenstvo a svojho pána, aby ho ochránil. Aj za cenu svojho vlastného zdravia či života si ho uchráni a s ním aj celú jeho rodinu. Miluje predovšetkým deti a má s nimi skutočne výborný vzťah. Existujú štatistiky, ktoré dokazujú, že pokoj a rozvaha, ktorú v sebe tento psík skrýva, sa dá porovnať s pokojom aj rodinného maznáčika zlatého retrívera. Na Slovensku sa v roku 2003 uskutočnila štúdia pre potreby diplomovej práce, v ktorej Ing. Mazúrová testovala reakcie 10 amerických stafordšírskych teriérov na rôzne podnety. Agresivita sa ukázala iba u dvoch z desiatich pozorovaných jedincov, pričom u jedného z nich to preukázateľne spôsobila zlá výchova majiteľa.

 

Energia na rozdávanie – a ešte omnoho viac

Zabúdať nesmieme ani na ďalšie výborné vlastnosti ako je neskutočná dynamickosť, energickosť a hravosť. Rád sa skamaráti s každým Vašim známym či návštevou, hlavne ak ho trochu poškrabkajú a hodia mu jeho obľúbenú aportovaciu loptičku. Dostatočne pozoruhodná je aj ich bystrá myseľ, ktorá sa pokúsi Vás akýmikoľvek prostriedkami presvedčiť, že si zaslúžia ešte aspoň pamlsok navyše. Rovnako ako dokážu pobehovať a lietať, dokážu s Vami aj večer leňošiť pri televízií, najmä ak ich pustíte k Vám na gauč či do postele.

Ak by sme mali prirovnať toto plemeno k predmetu, určite by to bol raketový tank. Má veľké množstvo energie a sily, ktorú zo seba potrebuje dostať. Ak sa teda staford veľmi teší, teší sa so všetkou vervou! A občas (skoro nikdy, kým ho to nenaučíte) nedáva v týchto chvíľach dostatočnú pozornosť na svoje okolie. Vázy z poličky lietajú a pohár sa nebezpečne hýbe na hrane stola – a staford ešte stále neprejavil všetku radosť z Vášho príchodu domov. Tak sa správa aj von – a občas zvalcuje čokoľvek, čo mu stojí v ceste. Ak sa mu do cesty postaví strom, pokúsi sa zvalcovať aj ten, ale žiadny strach. Mnohokrát tieto strety na pohľad pôsobia oveľa horšie, ako v skutočnosti sú.

Dôležité je vedieť aj to, že sa teší skutočne často. Ak mu venujete pohľad alebo sa vrátite z práce…či z toalety, lebo tých päť minút, počas ktorých Vás a Vášho staforda delila obrovská vzdialenosť na šírku dverí, je skutočne veľa!

 

Kontroverzná povaha vs rodinný miláčik

Plemeno amerického stafordšírskeho teriéra sprevádza nepekná reputácia. Vďaka jeho histórií a neznalým majiteľom sa staford dostal do nepriazne nielen obyčajných ľudí, ale dokonca celých štátov, kde je jeho chov zakázaným či podstatne obmedzeným. Napriek všetkému, čo sa nejeden skutočný chovateľ snaží dokázať, a teda ako jednoducho sa u tohto psa dosiahne dokonalej vyrovnanej a pokojnej povahe, sa s ním táto jeho povesť nesie ďalej. Média, ukazujúce najhoršie prípady útokov amerického staforda, či jemu podobným plemenách, na tejto reputácií len pridávajú a dostáva sa tak do veľkej nemilosti.

V skutočnosti, napriek tomu, že je tento pes naozaj veľmi dominantným vo vzťahu k iným zvieratám, sa dokáže mojkať a maznať so svojou rodinou celé hodiny a každú minútu si bude užívať. Vie dať človeku presne toľko lásky, ako každé iné plemeno, možno aj niečo navyše. Stačí sa naň pozrieť v tom správnom svetle a namiesto vycerených zubov uvidíte široký úsmev a namiesto agresie kývajúci chvost volajúci Vás k hre.

 

Pre koho je vhodný?

Tieto energické torpéda potrebujú v prvom rade aktívneho a sebaistého chovateľa. Nie sú vhodné do rúk neskúsených chovateľov a dokonca ani takým, ktorým už cez ruky prešli plemená jednoduché na výchovu. Všetko čo tieto psy robia, robia na 120% a pritom ešte dokážu venovať dostatočné množstvo pozornosti okoliu a sledovať či za rohom nečíha nebezpečenstvo. Na vybitie takého množstva energie určite nebude stačiť pár minútová prechádzka jedenkrát denne! Z toho dôvodu sa hodia skôr k aktívnejším ľudom, schopným im dopriať dostatok pohybu.

Ak máte dom so záhradou, ktorú treba strážiť, americký staford bude po správnom výcviku vynikajúcim strážcom. Hodí sa aj na pozíciu strážcu rodiny a Vaše deti nespustí z očí. Vďaka rýchlej učenlivosti sa z neho stane aj dobrý záchranár a mnoho predností poukazuje aj na špičkového pracovného psa. Neraz sa s ním, najmä v zahraničí, stretneme práve v ozbrojených zložkách, dokonca aj v štátoch, kde je jeho chov prísne kontrolovaný. 

Jeho krátka lesklá srsť s nedostatkom podsady sa však za žiadnych okolností nehodí do zimných mrazivých večerov na pobyt v exteriéri. Podsada, ako ochranná termoregulačná vrstva, chráni zviera pred vplyvom vonkajšieho prostredia, takže staford ostáva v tomto prípade viac-menej nechránený a chladné počasie mu môže jednoducho ublížiť. Ak nechcete psa, ktorý by žil s vami v byte, musíte mu minimálne zabezpečiť vyhrievanú či zateplenú búdu, prípadne iné teplé miesto, kde sa môže skryť. Najspokojnejší však jednoznačne bude vedľa Vás na gauči či posteli v pohodlí.

Komplikovaným je preňho život so staršími ľuďmi, ktorí s ním pravdepodobne nebudú veľmi stíhať. Množstvo energie, ktoré musí chovateľ venovať do tréningu a množstvo pohybu môže byť pre staršieho človeka skutočným problémom, a preto by mali voliť nenáročnejšie plemená.

 

Reputácia bojového plemena

Ďalší aspekt chovu týchto nádherných psov je pohľad okolia. Pripravte sa na to, že sa stretneme so strachom a mnohokrát aj odporom. Rátajte s možno pre Vás nevšednými reakciami okolia na Vášho psíka a pripravte sa na to. Ľudia zo strachu môžu v blízkosti psa spraviť prudký pohyb či inak nevhodne zareagovať, čo pes nemusí pochopiť správne. Socializujte ho preto tak, aby tieto reakcie preňho neboli úplnou novinkou a nereagoval presne tak, ako daný človek čaká.

💡 Upozornenie! Hoci v histórií týchto bull plemien je mnoho hrôz a krutosti, musíme si uvedomiť, že človek bol strojcom psích zápasov, nie plemeno samotné. Toto zameranie, na ktoré boli tieto plemená využívané, určilo ich označenie ako bojové plemená. Názov, už na prvé počutie prinášajúci strach a nedôveru, je však len obyčajný výmysel ľudí. Bojové plemená neexistujú, bojového psa vždy spraví iba jeho majiteľ, v prípade zlého prístupu k nemu. Samozrejme, každý jedinec má iné charakterové črty, rovnako ako to vidíme u ľudí a sú agresívnejšie a pokojnejšie jedince. To ale neplatí len u bull plemien ako je americký staford, ale u každého plemena psa. Ich robustná postava a neskutočná sila však robia to, že ich útok končí omnoho tragickejšie ako útok napríklad jorkšírskeho teriéra.  

 

Len do skúsených rúk

Ako sme už uviedli, napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam, ktoré sa skrývajú v tomto kontroverznom a pre verejnosť často nepochopenom psovi, nie je vôbec vhodný do rúk začiatočníkov. Iba skúsený chovateľ, ktorý vie ako pristupovať k tak dominantnému psovi, ako je americký staford, ho dokáže dostatočne vycvičiť. V opačnom prípade, sa jednoducho môže stať, že z Vášho milovaného psa sa stane ďalší smutný článok v médiách, ktorý len prispeje k zlej reputácií.

Majiteľ, tohto dominantného plemena, by mal byť naozaj sebavedomý a vedieť to prejaviť. Dominantného psa vychová len dominantný majiteľ. Dopriať psovi dostatok tréningu, vyžitia – ako fyzického, tak aj psychického a socializácie. Pri chybnej výchove sa tieto psy stávajú neovládateľné, agresívne či bojazlivé. A ako iste vieme, bojazlivý pes zaútočí ešte skôr ako ten, čo celý čas šteká.

 

Bull športy – veľká zábava a správne vybitie energie

V minulosti boli tieto psy používané na kruté zápasy s býkmi či medzi sebou navzájom. Na takúto aktivitu tieto psy samozrejme potrebovali obrovskú silu, šikovnú obratnosť a aj poriadnu rýchlosť. Tieto vlastnosti v nich boli podporované šľachtením. Vďaka tomu majú dnes stále veľké množstvo energie a týchto vlastností na rozdávanie. Potreba vybitia tejto energie sa pretavila do vzniku špecifických psích športových disciplín určená práve pre psie plemená typu bull. Okrem amerického stafordšírskeho teriéra sa v týchto športoch vynikajúco uplatníme aj s jeho vzdialenými bratmi ako je americký pitbull teriér či stafordšírsky bullteriér.

Ako každý psí šport, tak aj bull športy vyžadujú obrovskú dôveru medzi handlerom (psovodom, teda človekom, ktorý riadi psa pri disciplíne) a samotným psom. Okrem dôvery vyžadujú množstvo disciplíny, tréningu a výchovy. Podceniť nesmieme ani socializáciu, ktorou predídeme k zbytočným potýčkam s inými súťažiacimi psami. Americkým stafordom, ako aj ich vzdialeným bratom, sa tento štýl športu naozaj ráta! Občas natoľko, že je náročné im zobrať motivačnú pomôcku z úst. To vyžaduje samostatný tréning.

 

1. Monkey Track

Túto disciplínu vieme jednoducho prirovnať k agility, o ktorom sme bližšie písali v článku o border kólií. Prvým rozdielom medzi týmito prekážkovými dráhami je to, že pri monkey track je často pes na vôdzke, kdežto agility sa behá na voľno. Druhým je náročnosť a akási mohutnosť prekážok. Prekážky pre bull typy psov môžu mať vyššiu náročnosť práve vďaka ich jedinečnej sily. Ak chcete so psom trénovať bull športy, práve monkey track môže byť skvelým začiatkom! Pri tréningu nacvičíte dokonalé zvládnutie poslušnosti a pripravíte psa na možno nečakané situácie a prekonanie strachu (z hojdačky či uzavretého tunela). Dráha býva dlhá 100 alebo 200 metrov a úlohou psa s handlerom je zabehnúť túto trať v čo najkratšom čase. 

 

2. Trust Load up

Pri tejto disciplíne má pes za úlohu vytiahnuť určitú váhu (najčastejšie sa používa guma so závažím) do výšky. Váha je pomocou kladky zavesená na lane, ktoré končí takzvaným peškom (motivačná pomôcka, do ktorej sa pes  jednoducho a pohodlne zahryzne). Cúvaním následne pes vytiahne závažie do výšky. Súťaží sa buď na rýchlosť – teda vytiahnutie závažia v čo najkratšom čase alebo na váhu – teda na vytiahnutie čo najvyššieho množstva závažia.

 

3. Weight drag pull

V tejto disciplíne má pes na špeciálom postroji pripevnené sane s určitou váhou. Jeho úloha je zabehnutie určitej vzdialenosti, 40 metrov, za čo najkratší čas. Maximálne množstvo času, ktoré môže psovi zabehnutie trvať, sa stanovilo na 60 sekúnd. V opačnom prípade sa pokus počíta ako neplatný. Psy majú presne určenú hmotnosť, ktorú ťahá. Pohybuje sa od 0,5-násobku svojej váhy (pre suky stafordšírskeho bullteriéra, psy majú určený 0,75-násobok) až po hmotnosť svojej vlastnej váhy (americké stafordy a americké pitbull teriéry). Špecifická disciplína je aj Weight Pull Sprint, kedy záťaž, ktorú pes ťahá, tvorí iné predmet či človek na trojkolke. Tento predmet či človeka pes ťahá na dĺžku obvykle 50 metrov v čo najkratšom čase.

 

4. Hang time

Úlohou psa je zavesenie psa na peška, ktorý je pripevnený na konštrukcii a vytrvanie v tejto pozícií čo najdlhšie. Čas sa počíta od momentu, kedy je pes zadnými nohami vo vzduchu, visiaci pomocou zahryznutia do peška vo vzduchu a bez dotyku majiteľa. Niektoré psy takto vydržia visieť aj viac ako hodinu.

 

5. A-Frame

Táto disciplína je pomerne mladá a prvotne určená pre americké bullteriéry. V dnešnej dobe v nej však závodia bežne aj stafordy či pitbully. Základom je špeciálna prekážka v tvare písmena A presne určených rozmerov. Pes má za úlohu počas jednej minúty prekonať túto prekážku v čo najvyššom počte. Pri niektorých súťažiach sa robí aj na tri série (3 krát po jednej minúte) s minútovou pauzou medzi každou sériou. Jedná sa o disciplínu náročnú na kondíciu a vytrvalosť zvieraťa a dostatočnú motiváciu majiteľa, aby psa naučil správne prechádzať z jednej strany kolmými strechami na druhú stranu.

 

6. Tug of war

Jediná bull disciplína určená pre dvoch psov, ktorý súťažia naraz medzi sebou – tag of war, je jednoducho povedané preťahovanie lanom. Oba psy dostanú do papule pešky, ktoré sú spojené reťazou. Musia vydržať ťahať peška dlhšie ako súper. Vo chvíli, keď jeden zo psov peška pustí, súťaž končí a vyhráva pes, ktorý ho udržal dlhšie. Zaujímavosťou je čas trvania disciplíny. Kým v niektorých prípadoch vydržia psy ťahať peška len niekoľko sekúnd, iné sa tak ponoria do ťahania, že sa táto súťaž môže pretiahnuť až na niekoľko hodín. Dôležitou súčasťou disciplíny je výber protivníka. Psy, ktoré sa proti sebe postavia by mali byť vyrovnané váhou, výškou a pohlavím.

 

7. Wall climbing (známy aj ako High climb)

Pes v tejto disciplíne musí vybehnúť po kolmej stene a zahryznúť sa do visiaceho peška. V zavesení musí vydržať minimálny čas, pričom najčastejšie sa jedná o tri sekundy. Na úspešné zvládnutie má pes štyri pokusy, pričom každý pokus, kedy pes spadne a nevyšplhá do dostatočnej výšky sa ráta za neplatný, rovnako ako v prípade, ak sa v zavesení udrží menej ako tri sekundy.

Rekord u amerického staforda a pitbulla u psa je 375 centimetrov a suky 350 centimetrov. V kategórií stafordšírskeho bullteriéra a anglického bullteriéra u psa 260 centimetrov a u súk 225 centimetrov.

 

8. High jump

Táto disciplína sa v mnohom podobá Wall climbingu s tým rozdielom, že sa pri zavesení na peška pes nešplhá po kolmej stene, ale skáče do výšky bez opory. Rovnako sa súťaží na výšku výskoku a pes sa musí na peškovi udržať stanovenú dobu.

Rekord u amerického staforda a pitbulla u psa je 235 centimetrov a suky 225 centimetrov. V kategórií stafordšírskeho bullteriéra a bullteriéra u psa 170 centimetrov a u súk 165 centimetrov.

 

9. Long jump

Disciplína, ako vyplýva z názvu, založená na skoku psa do diaľky. Súťaž prebieha na špeciálnej konštrukcii, ktorá sa postupne dvíha. Prvá tyčka konštrukcie je umiestnená vo výške 10 centimetrov a posledná zhruba v 40 centimetroch, podľa dĺžky celej konštrukcie. Vzdialenosť medzi samotnými tyčkami je 10 centimetrov. Úloha psa je preskočiť čo najviac tyčiek na konštrukcii a dopadnúť čo najďalej.

Psy začínajú na ľubovoľnej vzdialenosti, ktorú určuje handler. Najmenej však pre kategóriu amerického staforda a pitbulla 200 centimetrov a stafordšírskeho bullteriéra a bullteriéra 150 centimetrov. Ak pes nepreskočí stanovenú vzdialenosť, pokus sa stáva neplatným. Pri troch neplatných pokusoch v priebehu súťaže sa pes zo súťaže vylučuje.

Rekord u amerického staforda a pitbulla u psa je 625 centimetrov a suky 585 centimetrov. V kategórií stafordšírskeho bullteriéra a bullteriéra u oboch pohlaví niečo nad 470 centimetrov.

 

10.  Treadmil Race

Disciplína zameraná na rýchlosť a vytrvalosť pri behu. Pes behá na špeciálnom bežiacom páse s meračom po dobu 2 minút. Bežiaci pás však nemá žiadny umelý pohon, takže popri behu pes tlačí so sebou aj váhu samotného pásu, ktorá dosahuje vyše 8 kilogramov. Jeho úloha je zabehnúť v tomto časovom limite čo najdlhšiu vzdialenosť. V niektorých prípadoch sa hodnotí aj max speed, teda najvyššia dosiahnutá rýchlosť behu.

 

11. Weight pulling

Ťahanie bremien poznáme ako kráľovskú disciplínu bull športov. Cieľom je utiahnuť čo najväčšie bremeno na dráhe určitej dĺžky (4/5 metrov najčastejšie). Pomocou špeciálneho postroja sa na psa pripevní vozík s nákladom. Vozík, buď v koľajniciach či na rovnom asfaltovom povrchu, na sebe nesie aj viac ako 100-násobok psovej váhy. Maximálne stúpanie dráhy môže byť 1%. V extrémnych prípadoch vidíme videá, na ktorých tieto psy utiahnu za sebou aj menší kamión a podobne. Hodnotíme jednak najvyššiu utiahnutú váhu a rovnako aj jej prepočet na váhu psa.

 

Ak sa so svojim psom rozhodnete pre ktorýkoľvek z týchto bull športov a nemáte veľa skúseností, radíme Vám vždy vyhľadať profesionálneho trénera, ktorý Vám s tréningom pomôže a naučí Vás základné pravidlá. Tréning takého typu psieho športu jednoznačne nie je ľahký a je potrebné byť aj opatrný, čím predídete zbytočným zraneniam Vás či Vášho psieho miláčika.

 

Starostlivosť a výchova

Základná starostlivosť o amerického staforda nevyžaduje žiadne špeciálne úkony. Vzhľadom na nedostatok podsady, ktorú toto plemeno má, sa vyčesávanie zjednodušuje. Častejšie vyčesávanie vyžaduje americký staford v období výmeny srsti.

Náročnejšia časť bude výchova a socializácia. Pri pohľade na citlivosť sú tieto psy zlatou strednou cestou. Nie sú príliš tvrdé, ale ani príliš citlivé, ako napríklad weimar. Potrebujú tvrdšiu ruku, ale v žiadnom prípade tým nemyslíme bitku! Prísnejšie pravidlá a režim, dostatok pozitívnej motivácie, pozornosti, trpezlivosti a sebadôvery tvorí však neoddeliteľnú časť výchovy amstafa.

 

Starostlivosť a výchova šteniatka

Starostlivosť o šteniatko zahŕňa štandardné úkony. Pravidelná kontrola chrupu, uší a očí, rovnako ako kontrola celého tela na prítomnosť parazitov, tvorí základnú stavebnú jednotku starostlivosti, rovnako ako u iných plemien. Pri chrupe sa zamerajte najmä na obdobie jeho výmeny, aby ste predišli štiepeniu rastúcich zúbkov. V tomto období sa zároveň pripravte na to, že šteniatko bude v zvýšenej miere všetko ohryzovať a malé ihličkové zuby môžu spôsobiť väčšie škody, ako sa na prvý pohľad zdá.

Pri starostlivosti o tieto psy je dôležitým aj návyk na jednotlivé úkony. So šteniatkom musíte pracovať, aby si zvyklo na pravidelné úkony v dospelosti, ako je skracovanie pazúrov či umývanie zubov. Na svoje labky sú tieto psy často citlivé, preto nácvik opakujte pravidelne a predchádzajte nekomfortu, aby to pes nerobil s nevôľou. S nástrojmi, ako kliešte na pazúre či kefka na zuby, psa zoznámte dostatočne v predstihu a hoci šteniatku ešte pazúre strihať pravdepodobne nemusíte, prikladajte ich pravidelne k labkám, aby to nebol neskôr preňho zbytočný stres.

 

Žiadny nábytok nie je v bezpečí

Americké stafordy majú pomerne silný sklon k ohryzovaniu všetkého, čo im príde do cesty. Svojou ničivou silou tak dokážu zdevastovať bez problému aj polovicu Vášho príbytku a to bude čas ešte len na poobedný spánok. Táto tendencia sa prejavuje jednak pri raste a výmene zubov, ako aj potrebe ich brúsenia. Môže sa však prejaviť aj ako príznak separačnej úzkosti. Na túto komplikáciu si v prípade amerického staforda dajte naozaj veľký pozor! Skutočne silno sa vedia naviazať na svojho majiteľa a časté odlúčenia od skorého veku sa potom ruka v ruke nesú práve so separačnou úzkosťou. Omnoho jednoduchšie je jej predísť ako ju riešiť, hoci to nie je vždy možné.

Ak psíka nechávate osamote, vždy mu nechajte obľúbenú hračku, dostatok pitnej vody a napríklad Vaše staré tričko, z ktorého bude cítiť Vašu vôňu. Ideálne ak mu poskytnete predmet určený na ohryz, ako je paroh alebo na to určená hračka. Pes sa tak menej pravdepodobne začne nudiť a vyvádzať. V určitých prípadoch pomôže zapnuté rádio alebo televízia, ktorá dáva psovi pocit prítomnosti ďalších ľudí. Aj pri nechávaní psa osamote je však alfou a omegou tréning a návyk. Ideálne je, ak po príchode domov necháte psíkovi čas na rozpozeranie sa a samotného ho budete nechávať najskôr len v krátkych intervaloch, ktoré budete postupne predlžovať. Vždy ho pred odchodom vyvenčite a dajte mu jasne najavo, že sa vrátite. Po príchode domov ho zas pochváľte v prípade, ak nič nevyvedie. Tým mu dáte jasne najavo, čo od neho očakávate.

 

Domáca psia klietka či búda ako miesto pokoja a odpočinku

Mnoho milovníkov psov ju odsudzuje a považuje za hraničnú s týraním zvierat. Smutné očká žmurkajúce spoza mreží v útulkoch na nás vyskakujú na nejednej sociálnej sietí a neraz nás chytia za srdce. Domáca psia klietka však môže byť presným opakom, ako to, čo nás napadne ako prvé! V prvom rade, znovu treba začať s návykom. Pri správnom návyku dokážete psovi ukázať, že klietka môže byť útočiskom a miestom odpočinku. Samozrejme, vždy psovi do nej vložte hračku, mäkký pelech a dostatok pitnej vody. Časom bude preňho bezpečné miesto, kde sa môže vyspať a bude do nej liezť sám a dobrovoľne. Dokonca aj samotné zatvorenie časom nebude vôbec nutné!

americký stafordšírsky teriér v domácej klietke

Spokojný americký staford oddychujúci v bezpečí svojej klietky

 

Najpodstatnejšia je správna výchova s prísnou ale milujúcou rukou

Ako už sme uviedli niekoľkokrát v článku, americký staford so zlou výchovou sa stáva nebezpečným. Dbajte na to, aby ste výchove a socializácií Vášho psa venovali dostatok pozornosti. Pes potrebuje mať jasne určené hranice, ktoré nesmie prekročiť a bezpodmienečne reagovať na povel okamžite. Samozrejme, to nemôžete čakať hneď od útleho veku šteniatka, ale so psom to treba poriadne natrénovať. Bude to chcieť množstvo trpezlivosti a určite aj odmien, aby ste sa dostali do dokonalej formy. Veľkým pomocníkom môže byť aj tréner, ktorý Vám pomôže s výcvikom bull športov a poradí v mnohých zákutiach výchovy, ale jej zvládnutie je najmä vo Vašich rukách.

 

 Socializácia, ktorú netreba podceňovať

Americké stafordy sú vo svojej podstate, napriek všetkým skvelým vlastnostiam, veľmi dominantné. A túto ich dominanciu si veľmi často dokazujú formou agresie k iným psom, ktoré stretnú. Mnohokrát stačí, že sa im druhý pes prosto podriadi, no nemusí to byť pravidlo, či sa pes podriadiť nemusí. Vznikne tak zbytočná potýčka, ktorá vďaka ich sile a obratnosti nemusí skončiť len pri pár šteknutiach a jemnej stope pazúrov na nohe druhého psa.

Práve z tohto dôvodu, nutnosť socializácie v skorom veku má nezastupiteľnú úlohu vo výchove. Socializácia je prvý bod, ktorým sa začína pri každom výcviku, ale v prípade amerického staforda nejde len o prosté zoznamovanie. Strážte jeho postoj k iným psom a učte ho správnemu prístupu. Ak patrí Vaše šteňa k tým najdominantnejším, úplne sa vyhýbajte iným dominantným psom aspoň do doby, kedy ho poriadne nenaučíte svoju dominantnosť neprejavovať. Možno sa skutočne nikdy neskamaráti, ale naučiť svojho minimálne iné psy ignorovať je základ.

 

Starostlivosť a výchova dospelého psa

Pomerne jednoduchá starostlivosť o šteňa sa v dospelosti príliš nemení, možno ešte zjednodušuje. Ak správne privyknete psa na pomôcky ako je kefa na česanie, kliešte na pazúre a kefka na zuby, starostlivosť nezaberie viac ako pár minút denne. Čistenie zubov netreba podceňovať! V opačnom prípade, sa nepríjemnému zápachu z úst asi nevyhnete. Niekedy stačia pravidelné psie pochúťky, určené na čistenie zubného kameňa, ale priame vyčistenie je istota. Srsť, prakticky bez podsady, stačí vyčesať a zbaviť odumretých častí len raz za čas, pričom rátajte s tým, že v období výmeny srsti jej možno nájdete po byte o niečo viac. Pazúre si často brúsia, vďaka svojej váhe, sami chôdzou, ale občasným zastrihávaním predídete úrazom a lámaniu. Nezabudnite psovi dopriať dostatočne teplé miesto. Inak bude počas chladných večerov mrznúť a neraz prídu rôzne zdravotné komplikácie.

Psovi nezabudnite dopriať dostatok aktivity. Ak nemáte záujem o tréning bull športov, staford dokonale zvládne akýkoľvek psí šport. Rovnako milujú aportovanie, beh popri bicykli či hry na naháňačku. Podstatné je, aby pri akejkoľvek aktivite mali dostatočné množstvo pohybu a rovnako aj psychickú stimuláciu, či už pri tréningu poslušnosti alebo mimo neho.

 

Vzťah k zvieratám a deťom

Americké stafordy milujú deti odjakživa. Budú ich strážiť, hrať sa s nimi a ak im to dovolíte nepohnú sa od nich ani v čase spánku. Opatrnosť treba však klásť na ich energiu a hravosť, pretože – najmä keď sa tešia – sa nie vždy dokážu kontrolovať natoľko, aby nechtiac dieťa nezvalili na zem. Ak však hľadáte spoločníka na prechádzky s kočíkom, dobre vychovaný americký staford Vám bude verne behať vedľa kočiara. K nemu nepustí žiadne nebezpečenstvo a postráži ho aj na úkor vlastného života.

Vzťah s inými zvieratami, pri správnej socializácií, si vie americký staford vybudovať pomerne ľahko. Najmä s menšími zvieratkami ako sú mačky, nezvyknú mať problém, dokážu s nimi vychádzať a deliť sa s nimi o spoločný priestor. Komplikovanejší je vzťah k iným psom. Americký staford rozhodne nie je zviera do svorky. Svoju dominanciu, aj pri tej najlepšej výchove občas popustia z uzdy a majú potrebu ju ukázať iným psom. Preto, ak máte doma viac psíkov, osamote by ste ich mali nechávať len striktne oddelené, aj keď sa ešte nikdy nič nestalo.

💡 Vedeli ste, že...: Americké stafordy sú vo Veľkej Británii obľúbené práve ako rodinné psy. Vďaka ich neskutočnej láske k deťom sa im tam často hovorí aj psie pestúnky.

 

Výživa a kŕmenie

Každé plemeno potrebuje, najmä v útlom veku, dostatočne kvalitné krmivo, ktoré pokryje potrebu energie a zároveň psovi zabezpečí dostatočné množstvo živín na rast a vývoj, aby ste z neho mali dokonale zdravého a silného jedinca.

Pri večnom behaní a hraní amerického staforda sa zvyšuje aj jeho potreba živín, ktoré potrebuje dostať vo svojej kŕmnej dávke, a preto je podstatné vyberať také krmivá či pripravovať stravu, ktorá má dostatočné zastúpenie najmä živočíšnej zložky a bielkovín. V prípade suchého granulového krmiva je správnou voľbou také krmivo, ktoré obsahuje viac ako 10-15% mäsa (nie vedľajších mäsových produktov). Pri granulách nemusíme doplňovať krmivo minerálnymi a výživovými doplnkami, pretože väčšina kvalitných granúl má tieto látky obsiahnuté.

Ak sa rozhodnete pre varenú stravu, rátajte s časovou náročnosťou takejto prípravy, ako aj nie vždy najpríjemnejšej vône, ktorá pravidelne zaplaví Váš príbytok. Kombinujte zhruba jednu tretinu mäsa s dvoma tretinami vhodnej prílohy, doloženej o minerálne a výživové doplnky. Kŕmenie BARFOM (surovou stravou) je rovnako o niečo prácnejšie ako komerčné krmivá a vyžaduje dostatočné znalosti, ale je vhodnejšie pre citlivejšie žalúdky psíkov.

Pri kŕmení však nikdy nezabúdajte na odmeny pri tréningu, ktoré pes v priebehu dňa dostal a zohľadnite ich množstvo v dennej dávke. V opačnom prípade môže byť pes obézny a to so sebou nesie vážne zdravotné komplikácie. Ak sa chcete vyhnúť plynatosti a tráviacim ťažkostiam, rozdeľte dávku do viacerých porcií v priebehu dňa.

 

Najčastejšie ochorenia

Americké stafordy, so svojou komplikovanou minulosťou, boli šľachtené tak, aby boli odolné nie len voči útočiacemu psovi či býkovi, ale aj zdravotným komplikáciám. Vďaka tomu môžeme zhodnotiť, že sa jedná o pomerne veľmi zdravé plemeno s nízkym počtom predispozičných plemenných ochorení.

 

1. Ochorenia pohybové aparátu

S ich veľkosťou, samozrejme, rastie aj sklon k vrodeným ochoreniam pohybového aparátu ako je dysplázia lakťového alebo bedrového kĺbu. Mnoho ochorení, spojených s pohybovým aparátom tkvie v nesprávnej výžive v dobe rastu, kedy sa samotná štruktúra pohybového aparátu (najmä kĺby) vyvíja . Aj z toho dôvodu si vždy vyberáme overeného chovateľa, ktorý zabezpečí kvalitné kŕmenie pre šteniatka do doby odovzdania majiteľovi a dbáme na správnom pomere živín v podávanom krmive.

Okrem dysplázie, ktorú sme opísali v článku o nemeckom ovčiakovi, vrátane rozhovoru s odborníkom na dyspláziu, Prof. MVDr. Valentom Ledeckým, CSc., sa vyskytujú u stafordov aj ďalšie komplikácie, ako luxácia patelly a spondylóza. Vyskytujú sa u amerického staforda však o niečo menej ako samotná dysplázia.

 

2. Alergie

Nepríjemné zdravotné ťažkosti, ktoré poznáme ako alergie, trápia nejedného z nás. V poslednej dobe sa však stále viac a viac rozširujú už aj medzi našimi štvornohými miláčikmi. Hoci faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik a prejav alergie poznáme hneď niekoľko, plemennú predispozíciu u amerického staforda nemožno považovať za zanedbateľnú. Za alergiu všeobecne považujeme prehnanú reakciu imunitného systému, ktorá je nezvyklá a častokrát spojená s nadprodukciou histamínu. Cudzia látka, ktorá sa dostane do tela, či jeho blízkosti, vyvolá nežiadúcu obrannú reakciu, pretože ju imunitný systém považuje za toxickú a nebezpečnú. Takúto reakciu organizmus môže prejaviť na akékoľvek bežné látky, či už sa jedná o látky z potravy, vzduchu alebo pôdy.

 

Prejav alergie

Prejavy alergie sú rôzne, pričom sa môžu objaviť v rôznom veku. Za rizikové považujeme obdobie zníženej a oslabenej imunity. Jedná sa teda o šteniatka, obdobie po prekonaní iného ochorenia či u súk v čase hárania. Alergia sa môže zjaviť z jedného dňa na druhý, bez predošlého náznaku, ale dobrou správou ostáva, že bežné reakcie psa väčšinou nie sú život ohrozujúce. Najbežnejším prejavom, s ktorým sa stretneme je kožná reakcia spojená so začervenaním a svrbením. To úzko súvisí s fyziológiou organizmu psa. Bunky, sprostredkúvajúce imunitnú odpoveď organizmu na faktory z vonkajšieho prostredia sa nachádzajú práve v koži. Často sa objavuje aj strata srsti a jej celkové podráždenie. Nezvyčajnou reakciou nie je ani takzvaná žihľavka, škrabanie uší a časté kýchanie. U psa vnímame časté škrabanie, šúchanie a oblizovanie pokožky. Pozorujeme aj opuchy, najčastejšie častí tváre, pričom rastúci opuch celej tváre počítame ako veľmi nebezpečný stav, ktorý vyžaduje okamžitý zásah veterinárneho lekára.

💡 Upozornenie! Pri týchto príznakoch je však veľmi dôležité vedieť odlíšiť, kedy sa jedná o alergickú reakciu a kedy o iné ochorenie. V žiadnom prípade by ste však žiadny z týchto prejavov nemali podceňovať a navštíviť Vášho veterinárneho lekára.

Alergie poznáme v niekoľkých typoch, pričom sa môžu navzájom prekrývať, čo robí z alergií ešte komplikovanejší stav. Najčastejším a najbežnejším typom alergie je kožná alergia, ktorá je reakciou na rôzne druhy alergénov.

 

Kožné alergie

Kožné alergie, ako najbežnejší typ imunitnej odpovede sú teda dermatitídy. Ochorenie nazývané atopická dermatitída je geneticky podmienená reakcia na alergény zo vzduchu. Tieto látky pes buď vdychuje alebo prenikajú pokožkou. Jedná sa o zákerné a ťažko odhaliteľné alergény, vzhľadom na to, že sa bežne vyskytujú v prostredí. Presný test na určenie alergénu v tomto prípade neexistuje a psa to odkazuje na doživotnú terapiu pomocou liekov, určených na tlmenie imunity – takzvané imunosupresíva.

Atopia, keďže sa jedná o kožné ochorenie, má najvyššiu mieru manifestácie práve na pokožke. U psa podráždenie pokožky vyvoláva, samozrejme škrabanie, ktorým si narušuje celistvosť vrchnej vrstvy kože. Na povrchu kože sa fyziologicky vyskytuje niekoľko druhov mikroorganizmov, ktoré sa v tomto prípade pomnožia, čo má za následok bakteriálnu infekciu.

 

Alergie na blšie uhryznutie

Blcha ako parazit, sama o sebe nie je alergénom. Problém nastáva v prípade jej uhryznutia, kedy sa do tela psa dostáva určité množstvo blších slín. A práve blšie sliny tvoria silný a nebezpečný alergén. Pri citlivých psoch stačí uhryznutie jednou blchou na vyvolanie imunitnej odpovede a nastáva silný pocit svrbenia. Pes sa automaticky začne škrabať, čím si znovu poruší celistvosť kože a nasleduje bakteriálna infekcia sprevádzaná hnisom. Rozškrabané miesto, nazývané hot spot je bolestivé. Tento typ alergie vieme, vďaka týmto miestam, dobre rozoznať a pomáha aj fakt, že sa najčastejšie nachádza na chrbtovej línií psa a v jej tesnej blízkosti.

 

Potravinové alergie

Tieto, rovnako dosť rozšírené alergie, sa u psov objavujú v priebehu celého roka. Sú reakciou na jednu alebo viaceré zložky v potrave. V rámci diagnostiky existujú testy, ktoré dokážu rozlíšiť či má pes precitlivenosť na určitú zložku alebo nie, dokonca aj silu precitlivenosti. Problémom však ostáva, že stále ich nemožno považovať za úplne spoľahlivé a nenájdeme ich pre všetky zložky v potrave. Najlepšou metódou overenia je takzvaná eliminačná diéta, kedy psovi odstránime určité zložky potravy, aby sme vedeli určiť zdroj alergií. Najčastejšie sa alergia viaže na bielkovinovú zložku potravy.

Odstránenie alergénu z potravy býva problémom najmä pri kŕmení granulovými krmivami, vzhľadom na ich širokospektrálne zloženie. Množstvo veterinárov v takom prípade odporúča prechod na iný spôsob kŕmenia – teda najčastejšie BARF, prípadne existujú takzvané hypoalergénne granule, ktoré však nie sú určené pre všetky typy potravinových alergií (záleží na konkrétnom alergéne a zložení daných granúl). Potravinové alergie ovplyvňuje množstvo externých faktorov, ako je nesprávna výživa či veľké množstvo obilnín v krmive. Dôležité je však odlišovať, či sa jedná o potravinovú alergiu alebo potravinovú intoleranciu. Intolerancia je príznakom nedostatku enzýmov, určených na trávenie a rozkladanie látok a nesúvisí s imunitnou reakciou.

Príznaky potravinovej alergie, okrem kožnej reakcie, často zahŕňajú aj tráviace ťažkosti ako vracanie a hnačka. Nie je to však pravidlom! Dokonca aj opakujúce sa zápaly ucha môžu nasvedčovať alergiám či jednoducho časté škrabanie tiež neraz tkvie práve v potravinovej alergii.

 

Enviromentálne alergie

Patrí sem široká škála alergií, od sezónnych alergií (pele, seno), po alergie na plesne, prach či roztoče až po alergie na chemikálie. Špecifickou skupinou alergií sú alergie na lieky, ktoré sa prejavujú napríklad pri Border kóliách ako dôsledok prítomnosti génu MDR1. Tieto alergie sú väčšinou potlačované farmakologickou terapiou (liekmi), vzhľadom na častý deficit možností ako eliminovať alergén z prostredia.

 

3. Ďalšie ochorenia

Z iných ochorení sa u amerického staforda prejavuje často zápal vonkajšieho či vnútorného ucha, ktorý je však väčšinou jednoducho liečiteľný, ak sa dostatočne skoro odhalí. Prejavuje sa podobne ako alergia – teda častým škrabaním uší a pridáva sa neraz k tomu aj nezvyklé krútenie hlavou, akoby sa pes snažil zápal z ucha vytriasť. Mnohokrát sa však jedná o celkom bolestivé stavy, takže ich netreba podceňovať.

Mimo to, patrí americký staford medzi veľmi odolné a zdravé plemená, za čo vďačíme predovšetkým šľachteniu, ktoré dbalo na ich odolnosť.

 

História plemena

Ako z názvu vyplýva, tieto krásne a odolné psíky pochádzajú z USA, kde vzniklo v priebehu devätnásteho storočia. Pôvod však siaha do Veľkej Británie k jeho predkom staforšírskym psom, kde môžeme nájsť aj jeho vzdialeného brata stafordšírskeho bullteriéra. Tieto psy spoločne s pitbullom vznikli ako zmes buldogov a teriérov. Vtedajšia britská nižšia vrstva mala záľubu v krvavých hazardných hrách, kedy podávali stávky na psie zápasy. Psy stavali oproti sebe, proti medveďom či býkom, a preto potrebovali silu a húževnatosť buldoga spojiť s niečím rýchlym a obratným, ako bol pre nich teriér.

Vznikli psy, ktoré sa okrem hnusných krvavých zápasov používali ako pomoc na chytanie býkov pre mäsiara či na zrážanie diviakov. Potom, čo som sa tieto psy dostali do Ameriky, sa ďalším krížením oddelili dve línie americký pitbull teriér a americký stafordšírsky teriér. Obe tieto plemená so sebou, všade kam prišli niesli dve protichodné vlny reakcie – buď ich ľudia, vďaka ich povahe, milovali alebo vďaka ich minulosti, neznášali a báli sa ich. Tento trend, napriek tomu, že psie zápasy sú dávno zakázané a z amerického staforda sa stal skôr rodinný kamarát a ochranca, drží dodnes.

Množstvo dobrého a množstvo zlého, čo si americké stafordy spoločne s ich bratmi pitbullmi odniesli zo svojej histórie, sa s nimi bude ťahať stále. Je len na pohľade a výchove ľudí, či z každého z nich bude agresívne a útočné alebo milujúce a priateľské stvorenie.

 

Kúpa amerického stafordšírskeho teriéra

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť si amerického staforda, mali by ste zvážiť nejeden element života s týmto psom. Pri každom plemene platí, že si kúpu či adopciu treba riadne premyslieť, keďže je to zodpovednosť na mnoho rokov. U takých plemien, ako je staford, však musíte rátať aj s ďalšími aspektami, ktoré v žiadnom prípade netreba podceniť. Spísali sme Vám základné pre a proti tohto plemena, aby sme Vám uľahčili rozhodovanie.

Prečo áno? 

  • Americký staford je veľmi priateľský, ak sa k nemu pristupuje správne.
  • Miluje deti, dokonca v niektorých štátoch dostal prezývku psia pestúnka.
  • Je učenlivý a má množstvo energie, ktorú venuje do akéhokoľvek športu, ktorý s ním budete chcieť robiť.
  • Jedná sa o zdravé a odolné plemeno.
  • Starostlivosť Vám nezaberie veľa času.
  • Milujú mojkanie a maznanie a svoju lásku dávajú skutočne riadne najavo.

Prečo nie? 

  • V žiadnom prípade nie je vhodný pre neskúseného chovateľa.
  • Vyžaduje množstvo aktivity, a ak nie ste aktívny človek, jeho energia Vás prevalcuje.
  • Je veľmi dominantný k iným psom, takže s nimi ťažko vychádza a nie každý stret dopadne dobre.
  • Hračky pre amerického staforda iste nepotešia Vašu peňaženku, keďže ich dokáže zničiť v priebehu pár dní – alebo skôr minút.
  • Vďaka svojej krátkej srsti a nedostatku podsady ho nemôžete chovať celoročne vonku.
  • Musíte sa pripraviť aj na zlé reakcie z okolia.

Ak sa však rozhodnete pre amerického stafordšírskeho teriéra nezabudnite mu venovať dostatok lásky a pozornosti. Potrebuje množstvo tréningu a mojkania, aby z neho bol vyrovnaný a dokonalý spoločník, akého si iste predstavujete. Nezanedbajte ani výber kvalitného krmiva a spoľahlivého chovateľa.

Zdroje informácií: 


Ako sa vám páčil článok?
4.7/5 - (58 votes)
Autor článku
Radka Zbellová

Od svojho detstva zbožňujem zvieratá a vždy som sa im chcela venovať počas svojho života. Už počas toho, ako som študovala na gymnáziu, som letné prázdniny trávila vo veterinárnej ambulancii a pomáhala veterinárnemu lekárovi. Hlavne vďaka tomu dnes študujem na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach odbor všeobecné veterinárske lekárstvo. Vždy som veľmi rada aj písala, či už vlastné poviedky alebo články, a preto som sa rozhodla odovzdávať takouto formou časť svojich vedomostí pre ostatných milovníkov zvierat, ktorí by ich mohli využiť. Sama mám dvoch vlastných psíkov a jedného degu. Okrem nich sa celý život venujem aj koňom, ktoré sa stali mojou veľkou srdcovkou.

Komentáre

Americký staford.mal som.uzasny, veľké ❤️. tichý, rozumný,ochranca detí a rodiny.vycvik horská služba.vysoke Tatry vytrvalý svalnatý havo.velmi verný a vďačný.tatry prejdene komplet.zomrel na starobu vo veku 11 rokov.bol úžasný milí a nádherný.

Mám stafordkuKiru,teraz má rok a tri mesiace,je veľmi milá,ale niektorí,sa stránka.Ale veľa ľudí mi hovoria ,aká je krásna a milá a to ma teší.Hovori sa ,aký je pán,taký je pes.Velmi ju ľúbim a ona mňa,😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.